
Osoby, które w 2011 roku opłacały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą do 31 stycznia rozliczyć się z fiskusem. W tym celu należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie roczne.
Obowiązek rozliczenia się z fiskusem dotyczy przedsiębiorców oraz osób uzyskujących przychody z najmu, które w 2011 roku jako formę opodatkowania wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zeznanie roczne należy wypełnić na formularzu PIT-28. Złożenie go po terminie przewidzianym przez ustawodawcę zagrożone jest karą grzywny.
W ostatnich latach ryczałt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób wynajmujących mieszkania. Decydują się oni na opodatkowanie ryczałtem z powodu małej stawki podatkowej, wynoszącej 8,5 proc. Wartość stawki jest stała, bez względu na wysokość przychodów uzyskiwanych z najmu przez podatników. Ryczałt jest szczególnie korzystny dla wynajmujących, którzy nie ponoszą wydatków na wynajmowane mieszkanie. Należy bowiem pamiętać, że opodatkowanie ryczałtem, w przeciwieństwie do skali podatkowej ( ze stawkami 18 i 32 proc.), pozbawia możliwości uwzględnienia tych wydatków jako kosztów uzyskania przychodu.
W odróżnieniu od wynajmujących mieszkania, przedsiębiorcy zdecydowanie rzadziej decydują się opłacać ryczałt. Głównie z powodu ograniczonej przez ustawodawcę liczby branż, które mogą rozliczać się przy pomocy tej formy opodatkowania. Ryczałtem nie mogą rozliczać się podatnicy osiągający w całości lub w części przychody m.in. z prowadzenia aptek, prowadzenia działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Poszczególne stawki ryczałtu wynoszą:
- 20 proc. od przychodów uzyskiwanych z wykonywania tzw. wolnych zawodów,
- 17 proc. od przychodów za świadczenie niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym, wynajmu samochodów osobowych,
- 8,5 proc. od przychodów uzyskiwanych m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.; od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
- 5,5 proc. od przychodów uzyskiwanych m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
- 3,0 proc. od przychodów uzyskiwanych m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu.
Podstawą opodatkowania jest przychód, którego nie pomniejsza się o koszty jego uzyskania.
Podatnik rozliczający się ryczałtem musi prowadzić ewidencję przychodów. Kwotę podatku do zapłaty musi obliczyć samodzielnie. Ryczałt należy opłacać co miesiąc, a jeżeli podatnik spełnia warunki przewidziane w art. 21 ust. 1b i 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, może dokonywać wpłat także co kwartał.
Podatnik.info