Ulga na internet – ile razy można odliczyć ją w PIT?
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Ulga na internet – ile razy można odliczyć ją w PIT?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Ulga na internet 2022/2023

Wysokość podatków jest tematem, który zawsze budzi wiele wątpliwości. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób je obniżyć, a nawet ich uniknąć. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350). Ten akt prawny zawiera bardzo ważny artykuł z perspektywy każdego podatnika – mowa o art. 26. Podstawa opodatkowania. Odliczenia.

Należy pamiętać, że ulgi i odliczenia uwzględnia się dopiero na etapie składania rocznej deklaracji podatkowej. Comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy będą więc obliczane według obowiązujących zasad. Dla osób objętych skalą ogólną będzie to – 12% do kwoty 120 000 zł oraz 32% od nad nadwyżki ponad 120 000 zł. Podatnicy liniowi są zobowiązani do odprowadzania 19% osiągniętego dochodu. Z kolei stawka dla ryczałtowców zależy od prowadzonej działalności gospodarczej.

Sposób opodatkowania decyduje nie tylko o formularzu, który należy złożyć do urzędu skarbowego, ale również możliwości skorzystania z dostępnych odliczeń. Jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie podatku dochodowego jest ulga na internet. Ile razy można odliczyć te koszty i w jakiej wysokości? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto zwrócić uwagę na to, kto może skorzystać z tego odliczenia.

Internet stał się w ostatnich latach standardem. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku już 92.4% gospodarstw domowych miało dostęp do sieci. Teoretycznie każde z nich mogłoby skorzystać z odliczenia kosztów związanych z opłaceniem tej usługi telekomunikacyjnej. W praktyce należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Ulga na internet przysługuje podatnikom, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak widać, nie będą mogli skorzystać z niej między innymi liniowcy. Odliczenie należy uwzględnić w PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.

Kolejnym warunkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest możliwość odliczenia wydatków poniesionych wyłącznie w roku podatkowym uwzględnionym w deklaracji. Ulga na internet obejmuje wszystkie wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet.

Co ważne, podatnik może odliczyć wydatki poniesione za używanie Internetu niezależnie od miejsca oraz formy korzystania. Oznacza to, że istnieje możliwość uwzględnienia w deklaracji PIT wydatków związanych z łączem stałym, bezprzewodowym czy udostępnianym z urządzeń mobilnych.

Należy jednak zaznaczyć, że ulga na internet nie obejmuje wydatków związanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), opłatą aktywacyjną (nie jest to opłata za korzystanie, lecz jedynie opłata za możliwość korzystania).

Warto pamiętać, że katalog dostępnych odliczeń można podzielić na:

  • Wydatki limitowane – podatnik może odliczyć wyłącznie wydatki w wysokości określonego limitu,
  • Wydatki nielimitowane – podatnik ma prawo do odliczenia całej wartości poniesionych kosztów.

Nie powinno więc dziwić, że pojawiają się wątpliwości, jak prezentują się przepisy, jeżeli rozliczana jest ulga na internet. Ile razy można odliczyć te koszty? Jest to wydatek limitowany, a ograniczeniu podlega nie tylko kwota, jaką można uwzględnić w deklaracji, ale również jej dostępność po uprzednim skorzystaniu z preferencji.

Ile razy można odliczyć internet?

Kluczowe pytanie, na jakie należy odpowiedzieć, brzmi: ile razy można odliczyć internet. Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje podatnikom, którzy nie skorzystali z niej w poprzednich latach lub po raz pierwszy uwzględnili ją w zeznaniu za rok 2021. Odliczenie można uwzględnić w dwóch kolejno następujących po sobie latach podatkowych.

Wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet mogą być odliczone w wysokości nieprzekraczającej 760 zł w danym roku podatkowym. Co ważne, ograniczenie to dotyczy każdego podatnika. Co to oznacza? Spójrzmy na przykład. Jeżeli wydatki na internet ponoszą małżonkowie, wówczas każdy z nich może odliczyć koszty w wysokości do 760 zł i nieprzekraczającej sumie faktycznie poniesionych wydatków.

Co ważne, jeżeli podatnik nie wykorzysta całego limitu, nie przechodzi on na kolejny rok. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy osoba składająca deklarację PIT nie uzyskała żadnego dochodu i nie miała możliwości odliczenia wydatku na Internet. W takim przypadku nie może rozliczyć ich w kolejnym roku podatkowym.

Przykład 1: Podatnik skorzystał z ulgi na internet w 2021 roku. Nie uzyskał jednak dochodu w 2022 roku i nie musi składać deklaracji PIT. Czy w takim przypadku będzie mógł skorzystać z odliczenia w kolejnym roku?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, limit nie przechodzi na kolejny rok, a podatnik może skorzystać z odliczenia wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach. Oznacza to, że podatnik traci szansę na obniżenie podatku poprzez ulgę po raz drugi.

Przykład 2: Składam z mężem osobne deklaracje podatkowe. Ile razy można odliczyć internet, kiedy i w jaki sposób?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy z małżonków może odliczyć ulgę w wysokości do 760 zł. Podatnicy mogą uwzględnić ją w dwóch następujących po sobie latach – na przykład w deklaracji za 2022 rok i 2023 rok lub za 2021 rok i 2022 rok.

Jak odliczyć ulgę na internet z Podatnik.info?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wprowadzić odliczenie internetu, ile razy je uwzględnić, najważniejsze informacje o swojej indywidualnej sytuacji uzyskasz dzięki specjalistom Podatnik.info. Decydując się na korzystanie z bezpłatnego programu, możesz zadać dowolne pytanie ekspertom w obszarze księgowości, finansów oraz podatków.

Ponadto program Podatnik.info pomoże Ci w rozliczeniu deklaracji podatkowej. Możesz skorzystać bezpłatnie z 3 prostych rozwiązań dostosowanych do Twojej wiedzy oraz umiejętności. W przypadku każdej z nich pojawia się pytanie o przysługujące ulgi i odliczenia. Udzielenie informacji na ten temat wystarczy, by wypełnił prawidłowo formularz PIT. Spójrzmy, z jakich rozwiązań można skorzystać.

  • Najłatwiejszy sposób: rozlicz PIT-11, przepisując dane kratka w kratkę, a Podatnik.info wybierze dla Ciebie i wypełni odpowiednią deklarację podatkową.
  • Najszybszy sposób: PIT krok po kroku, czyli odpowiadaj na proste pytania, a kreator automatycznie wybierze i wypełni Twoje druki nawet w 5 minut.
  • Dla doświadczonych: Wybierz i wypełnij swoje elektroniczne druki PIT, a program Podatnik.info sprawdzi ich poprawność.

Podsumowanie: Ulga na internet – ile razy można odliczyć, jakie obowiązują limity

Oto najważniejsze informacje dotyczące sposób rozliczenia ulgi na internet.

  • Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na obniżenie podatku dochodowego jest odliczenie internetu. Ile razy można skorzystać z tej ulgi? Każdy podatnik może skorzystać z niej w dwóch następujących po sobie latach.
  • Ile razy można odliczyć internet w przypadku małżeństwa? Każdemu z małżonków przysługuje osobny limit kwotowy oraz możliwość odliczenia wydatków na internet w dwóch następujących po sobie latach.
  • Limit kwotowy w przypadku ulgi na internet wynosi 760 zł i nie przechodzi na kolejny rok, jeżeli go nie wykorzystasz w danym roku podatkowym.
  • Należy pamiętać, że odliczenie należy uwzględnić w wysokości nieprzekraczającej sumie faktycznie poniesionych wydatków.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, zapraszamy do przejrzenia naszej bazy wiedzy oraz skorzystania z darmowych porad ekspertów. Każdy użytkownik Podatnik.info może również wypełnić deklarację PIT z pomocą naszego programu, a następnie wysłać ją bezpośrednio do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Pobierz Podanik.info i sprawdź, co jeszcze możesz zyskać!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od nieruchomości 2025 – uwaga, szykują się zmiany!