Ulga na internet 2019 zmiany w PIT – czy ulga...
FreeImages
Podatnik.Info

Ulga na internet 2019 zmiany w PIT – czy ulga przysługuje każdemu?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Jej maksymalna wartość to 760 zł rocznie, a kwotę tę odpisać możemy przy pomocy programu PIT.

 

Ile wynosi rzeczywista korzyść, którą oferuje ulga na internet?

Ulga na internet nie można zostać rozdzielona pomiędzy wybrane przez nas lata. O ile ulga na internet nie musi być wykorzystana natychmiast po założeniu łącza internetowego, podjęcie decyzji w sprawie pierwszego roku ulgi jednoznacznie ustala zakres czasowy odliczenia. W ujęciu rocznym, podatnik może odpisać od podatku kwotę rzędu 760 zł, co daje 63,33 zł miesięcznie. Jeśli nasze wydatki na internet przekraczają powyższą kwotę, rozliczenie ulgi na internet będzie dla nas najkorzystniejsze.

  

W przypadku zeznania rocznego, rozliczanego według stawki wynoszącej 18%, ulga na internet pozwala nam zaoszczędzić 136,80 zł rocznie (760 zł * 18% podatku = 136,80zł). Ulga na internet przysługuje przy składaniu najpopularniejszych deklaracji podatkowych, takich jak PIT-36 czy PIT-37. Należy wykazać ją w załączniku PIT/O, przeznaczonym do wypisania należnych podatnikowi ulg i odliczeń.

 

Czy ulga na internet wyszczególnia rodzaj poniesionych opłat?

Ulga na internet nie musi być rozliczana jedynie w wypadku posiadania domowego, stałego łącza. Obejmuje ona również łącze mobilne, jak również internet w telefonie, a nawet rachunku za kafejkę internetową. Ulga na internet nie jest powiązana z miejscem zameldowania – nie istnieje konieczność opłacania rachunku za internet wyłącznie za konkretny adres.

  

O ile ulga na internet nie wymaga kolekcjonowania faktur z opłatami za usługę dostępu, przechowywanie ich jest wysoce wskazane. Stanowią one namacalne i bezpośrednie źródło naszej ulgi, dzięki czemu są one najlepszym dowodem na wypadek nieporozumienia z urzędem skarbowym. O ile samo potwierdzenie opłaty nie jest elementem niezbędnym, należy posiadać dokumenty, które zawierają dane identyfikujące płacącego za łącze, jak również usługodawcę. Wyszczególniony powinien zostać również rodzaj wykupionej usługi i ustalona cena.

  

Dokumentem spełniającym powyższe wymogi może być również komputerowe potwierdzenie przelewu, o ile zawierać będzie klarownie zaznaczoną cenę za usługę dostępu oraz tytuł, jednoznacznie wskazujący na ten rodzaj zobowiązania. Należy również zwrócić uwagę na cenę internetu w tzw. pakiecie usług. Jeśli miesięczna kwota za internet wynosi 40 zł, a drugie 40 zł płacimy za telewizję cyfrową, nasza ulga na internet nie może być wyliczona na poziomie 80 zł miesięcznie.

  

Dysponując powyższymi informacjami, bez trudu będziemy w stanie rozliczyć ulgę internetową za pomocą programu PIT 2018. To przyjazne użytkownikowi narzędzie sprawi, że złożymy deklarację wygodnie i bezpiecznie, a program sam wyliczy korzyści, które oferuje ulga na internet.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak odliczyć internet od podatku 2019 i dlaczego powinieneś to zrobić?