Ulga mieszkaniowa 2019 a zakup klimatyzacji do domu
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Ulga mieszkaniowa 2019 a zakup klimatyzacji do domu

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Takie nakład pieniężny może być zaliczony do wydatków na cele mieszkaniowe, a co za tym idzie, obniżyć podstawę opodatkowania, również przez e-deklaracje.

 

Ulga mieszkaniowa – kiedy możesz z niej skorzystać?

Każda nieruchomość, która została sprzedana poza działalnością gospodarczą przed upływem 5 lat od końca roku, w którym ją wybudowałeś lub nabyłeś, podlega co do zasady opodatkowaniu  w wysokości 19%. Jest to tak zwany podatek od wzbogacenia się.

 

Istnieje możliwość szybszej sprzedaży nieruchomości i uniknięcia wysokiego opodatkowania od transakcji sprzedaży. Zastanawiasz się jak to możliwe? Wystarczy, że przychody z tego typu transakcji przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od momentu zbycia nieruchomości.

 

Odliczenie zakupu i montażu klimatyzacji w 2018 – jakie warunki muszę spełnić?

Sprzedałeś nieruchomość w ciągu 5 lat od momentu jej nabycia, a środki z niej otrzymane chcesz przeznaczyć na remont swojego mieszkania, co pozwoli Ci na uniknięcie opodatkowania? Jest to jak najbardziej możliwe. Musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie wydatki tego typu włączają się do tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Czy dotyczy to montażu i zakupu klimatyzacji?

 

Według interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lutego 2019 roku, odliczenie wartości klimatyzacji i jej montażu jest możliwe w przypadku, gdy klimatyzacja ma pełnić także funkcję grzewczą w nieruchomości.

 

Wydatek ten zalicza się do punktu D. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dotyczący wydatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkaniowego.

 

Jak udokumentować poniesione wydatki?

Musisz pamiętać o tym, że ponosząc wydatki na własne cele mieszkaniowe, takie jak zakup klimatyzacji i jej montaż, powinieneś mieć na to odpowiednie dowody. Nakłady pieniężne powinny zostać udokumentowane za pomocą umowy, faktury lub odpowiednim dokumentem administracyjnym potwierdzającym jego poniesienie.

 

Rozliczając się przez e-deklaracje, składając PIT osobiście, czy wysyłając go pocztą, możesz zostać wezwany przez fiskusa. Może on sprawdzić sposób wydatkowania środków pieniężnych na cele mieszkaniowe.

 

Rozlicz e-deklaracje przez program PIT Pro

Szybkie i sprawne rozliczenie wydatków na cele mieszkaniowe w PIT 2019 jest możliwe, dzięki programowi do rozliczeń podatkowych. Dzięki temu e-deklaracje, czy wydrukowany PIT uzupełnimy w kilka minut. Program jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Do tego zweryfikuje poprawność uzupełnionych pól i dokona stosownych obliczeń. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza otrzymasz UPO – czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, będące gwarancją dostarczenia deklaracji na czas.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

   

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

   

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga mieszkaniowa − co warto o niej wiedzieć przed rozliczeniem PIT za 2019 rok