Ulga mieszkaniowa 2019 a zakup klimatyzacji do domu
FreeImages
Podatnik.Info

Ulga mieszkaniowa 2019 a zakup klimatyzacji do domu

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Takie nakład pieniężny może być zaliczony do wydatków na cele mieszkaniowe, a co za tym idzie, obniżyć podstawę opodatkowania, również przez e-deklaracje.

 

Ulga mieszkaniowa – kiedy możesz z niej skorzystać?

Każda nieruchomość, która została sprzedana poza działalnością gospodarczą przed upływem 5 lat od końca roku, w którym ją wybudowałeś lub nabyłeś, podlega co do zasady opodatkowaniu  w wysokości 19%. Jest to tak zwany podatek od wzbogacenia się.

 

Istnieje możliwość szybszej sprzedaży nieruchomości i uniknięcia wysokiego opodatkowania od transakcji sprzedaży. Zastanawiasz się jak to możliwe? Wystarczy, że przychody z tego typu transakcji przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od momentu zbycia nieruchomości.

 

Odliczenie zakupu i montażu klimatyzacji w 2018 – jakie warunki muszę spełnić?

Sprzedałeś nieruchomość w ciągu 5 lat od momentu jej nabycia, a środki z niej otrzymane chcesz przeznaczyć na remont swojego mieszkania, co pozwoli Ci na uniknięcie opodatkowania? Jest to jak najbardziej możliwe. Musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie wydatki tego typu włączają się do tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Czy dotyczy to montażu i zakupu klimatyzacji?

 

Według interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lutego 2019 roku, odliczenie wartości klimatyzacji i jej montażu jest możliwe w przypadku, gdy klimatyzacja ma pełnić także funkcję grzewczą w nieruchomości.

 

Wydatek ten zalicza się do punktu D. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dotyczący wydatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkaniowego.

 

Jak udokumentować poniesione wydatki?

Musisz pamiętać o tym, że ponosząc wydatki na własne cele mieszkaniowe, takie jak zakup klimatyzacji i jej montaż, powinieneś mieć na to odpowiednie dowody. Nakłady pieniężne powinny zostać udokumentowane za pomocą umowy, faktury lub odpowiednim dokumentem administracyjnym potwierdzającym jego poniesienie.

 

Rozliczając się przez e-deklaracje, składając PIT osobiście, czy wysyłając go pocztą, możesz zostać wezwany przez fiskusa. Może on sprawdzić sposób wydatkowania środków pieniężnych na cele mieszkaniowe.

 

Rozlicz e-deklaracje przez program PIT Pro

Szybkie i sprawne rozliczenie wydatków na cele mieszkaniowe w PIT 2019 jest możliwe, dzięki programowi do rozliczeń podatkowych. Dzięki temu e-deklaracje, czy wydrukowany PIT uzupełnimy w kilka minut. Program jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Do tego zweryfikuje poprawność uzupełnionych pól i dokona stosownych obliczeń. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza otrzymasz UPO – czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, będące gwarancją dostarczenia deklaracji na czas.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

   

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

   

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga mieszkaniowa − co warto o niej wiedzieć przed rozliczeniem PIT za 2019 rok