Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Twój e-PIT
Podatnik.info
Podatnik.info

Twój e-PIT

15 lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło innowacyjny, elektroniczny system rozliczeń – Twój e-PIT. Według statystyk, już teraz z usługi skorzystało aż 11,4 miliona podatników. System Twój e-PIT okazał się niezwykle wygodnym, szybkim sposobem na rozliczenie się z fiskusem. Na czym więc opiera się system Twój e-PIT?

Czym jest system Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT to elektroniczny system, dzięki któremu podatnik będący osobą fizyczną może rozliczyć swoje zeznanie podatkowe. Korzystając z tego udogodnienia, nie będzie potrzebne fizyczne składanie żadnych wniosków, ani deklaracji. W szybki i prosty sposób wszystkie niezbędne czynności w tym zakresie wykona za nas sam Urząd Skarbowy. Jedynym obowiązkiem podatnika jest więc prawidłowe wprowadzenie danych potrzebnych do złożenia zeznania podatkowego.

Kto może skorzystać z nowej usługi?

Do końca 2019 r. usługa Twój e-PIT jest przeznaczona dla podatników składających deklarację PIT-37 i PIT-38. Od 2020 roku w ramach tego systemu będzie można rozliczać także PIT-28, PIT-36, PIT-36L. Ponadto, Ministerstwo Finansów przekazało informację, że od 2020 roku z systemu Twój e-PIT będą mogły również korzystać podmioty prowadzące własną działalność gospodarczą.

Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy podatnicy - utrzymujący się z umów o pracę, zlecenie, o dzieło, prowadzący własną działalność gospodarczą czy wynajmujący mieszkania, będą mogli zalogować się w systemie Twój e-PIT i zweryfikować automatycznie utworzone rozliczenie.

Procedury i dane potrzebne w systemie Twój e-PIT

Podatnik chcący skorzystać z usługi musi zalogować się do systemu za pomocą numeru PESEL (bądź NIP), daty urodzenia, kwoty przychodu za poprzedni rok podatkowy, kwot przychodu za rozliczany rok podatkowy oraz wartość podatku do zwrotu lub należną nadpłatę. Istnieje także możliwość skorzystania z posiadanego Profilu Zaufanego. Następnie podatnik ma wgląd do gotowych deklaracji przygotowanych wcześniej przez Ministerstwo Finansów. Program pozwala na edytowanie ewentualnych ulg i odliczeń oraz wysłanie PIT-u bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Podatnik po złożeniu deklaracji może pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO). W systemie Twój e-PIT nie jest potrzebne składanie żadnych papierowych wniosków czy deklaracji. Cały proces odbywa się drogą internetową.


Loading Comments