Twój e-PIT
Podatnik.info
Podatnik.info

Twój e-PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czym jest system Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT to elektroniczny system, dzięki któremu podatnik będący osobą fizyczną może rozliczyć swoje zeznanie podatkowe. Korzystając z tego udogodnienia, nie będzie potrzebne fizyczne składanie żadnych wniosków, ani deklaracji. W szybki i prosty sposób wszystkie niezbędne czynności w tym zakresie wykona za nas sam Urząd Skarbowy. Jedynym obowiązkiem podatnika jest więc prawidłowe wprowadzenie danych potrzebnych do złożenia zeznania podatkowego.

Kto może skorzystać z nowej usługi?

Do końca 2019 r. usługa Twój e-PIT jest przeznaczona dla podatników składających deklarację PIT-37 i PIT-38. Od 2020 roku w ramach tego systemu będzie można rozliczać także PIT-28, PIT-36, PIT-36L. Ponadto, Ministerstwo Finansów przekazało informację, że od 2020 roku z systemu Twój e-PIT będą mogły również korzystać podmioty prowadzące własną działalność gospodarczą.

Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy podatnicy - utrzymujący się z umów o pracę, zlecenie, o dzieło, prowadzący własną działalność gospodarczą czy wynajmujący mieszkania, będą mogli zalogować się w systemie Twój e-PIT i zweryfikować automatycznie utworzone rozliczenie.

Procedury i dane potrzebne w systemie Twój e-PIT

Podatnik chcący skorzystać z usługi musi zalogować się do systemu za pomocą numeru PESEL (bądź NIP), daty urodzenia, kwoty przychodu za poprzedni rok podatkowy, kwot przychodu za rozliczany rok podatkowy oraz wartość podatku do zwrotu lub należną nadpłatę. Istnieje także możliwość skorzystania z posiadanego Profilu Zaufanego. Następnie podatnik ma wgląd do gotowych deklaracji przygotowanych wcześniej przez Ministerstwo Finansów. Program pozwala na edytowanie ewentualnych ulg i odliczeń oraz wysłanie PIT-u bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Podatnik po złożeniu deklaracji może pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO). W systemie Twój e-PIT nie jest potrzebne składanie żadnych papierowych wniosków czy deklaracji. Cały proces odbywa się drogą internetową.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie e-Deklaracji 2021/2022