Szturm na uczelnie wyższe
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Szturm na uczelnie wyższe

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ponad 32 tys. zgłoszeń od kandydatów chcących rozpocząć studia odnotował Uniwersytet Łódzki, przeszło 23 tys. - Uniwersytet Wrocławski. Nieco mniej chętnych odnotował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - tam liczba rejestracji przekroczyła 20 tys. Na razie to jednak dane szacunkowe. – Rekrutacja na studia jest w toku i potrwa do końca września. Dopiero wówczas będziemy mogli mówić o faktycznej liczbie osób, które ostatecznie podejmą naukę w murach naszej uczelni – mówi Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. Na ostateczne wyniki rekrutacji przyjdzie poczekać na wszystkich polskich uczelniach. W niektórych trwa już tylko nabór na studia II stopnia i studia niestacjonarne, ale niektóre wciąż mają wolne miejsca na studia stacjonarne I stopnia.

Nawet 60 tys. chętnych

Największy szturm kandydatów przeżywa Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Trudno się temu dziwić, gdyż uplasowały się w czołówce rankingu najlepszych szkół wyższych w 2013 roku, przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Na Uniwersytecie Jagiellońskim potwierdzonych rejestracji jest ponad 41 tys. Potwierdzonych - czyli takich, w których kandydaci wnieśli opłatę rekrutacyjną. Na UW przyjęto 50 tys. zgłoszeń. – W systemie mamy zarejestrowanych 50 tys. zgłoszeń. Do października trwają jeszcze zapisy na studia drugiego stopnia. Prawdopodobnie na niektórych kierunkach zostaną otwarte dodatkowe nabory, więc liczba ta jeszcze wzrośnie. W zeszłym roku po zakończeniu wszystkich zapisów mieliśmy 65 487 rejestracji – informują przedstawiciele biura prasowego. Na UAM w Poznaniu na wszystkie tryby i kierunki studiów zapisało się ponad 39 tys. kandydatów. – Przygotowanych miejsc jest natomiast 25 301 – mówi Przemysław Stanula z biura prasowego UAM.

Walka o indeks

Na UAM najbardziej obleganymi kierunkami są: filologia szwedzka (15,92 osób na miejsce) i norweska (15,58), reżyseria dźwięku (ponad 8 osób na miejsce), japonistyka (8,43) i kierunek prawno - ekonomiczny (7 osób). Na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej osób walczy o miejsce na kierunku lekarsko - dentystycznym (15) oraz na japonistyce (14,58) i filologii angielskiej (13,85). Sporo chętnych odnotowano także na kierunku zarządzanie kulturą i mediami. W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych kierunków na UJ uplasowały się także: kierunek lekarski, filologia szwedzka i hiszpańska, weterynaria, analityka medyczna i neurobiologia. Na UW największym zainteresowaniem cieszy się ekonomia, prawo i filologia angielska. Najwięcej osób o jedno miejsce walczy natomiast na kierunkach lingwistyka stosowana z językiem angielskim i włoskim (23 osoby), sinologia (18) i japonistyka (16).

Politechniki mają wzięcie

Powalczyć o indeks będzie trzeba także na politechnikach. Na Politechnice Krakowskiej najwięcej osób na miejsce zanotowano na kierunkach: informatyka (8 kandydatów na miejsce), architektura (5,29), inżynieria biomedyczna (4,92) czy nanotechnologia (3,47). W pierwszym etapie rekrutacji, zakończonym w lipcu, uczelnia przyjęła 9559 podań. – Obecnie trwa dodatkowy etap rekrutacji na studia I stopnia, zakończy się we wrześniu. Trwa też cały czas rekrutacja na studia niestacjonarne oraz studia II i III stopnia – mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej. Na zainteresowanie kandydatów nie może narzekać też Politechnika Warszawska. – Zakończyliśmy rekrutację na studia stacjonarne I stopnia. Przygotowaliśmy dla studentów I roku 6425 miejsc – przyjęliśmy 6645 osób. Zainteresowanie było bardzo duże – mówi Ewa Chybińska, rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej. Niezmiennie od lat, najpopularniejszymi kierunkami pozostają: architektura (11,6 osób na miejsce), geodezja i kartografia (9,87), biotechnologia (7), budownictwo (5,9) i inżynieria biomedyczna (5,13). 


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nietypowe kierunki studiów