Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika
Straty finansowe w związku z decyzją MF o zwolnieniu...
Redakcja
http://sxc.hu/

Straty finansowe w związku z decyzją MF o zwolnieniu podatkowym

Podziel się tym artykułem:   

Około 500-600 mln zł straci budżet państwa w 2011 roku z powodu decyzji MF, wydanej w 2009 roku, o zwolnieniu z podatku dochodowego gotówki wypłacanej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub funduszu związków zawodowych na działalność socjalną.

Wysokość strat wynika z szacunkowych obliczeń członków organizacji Pracodawcy RP.  Ich zdaniem dalsze utrzymywanie tego zwolnienia jest nieuzasadnione i może znacznie pogorszyć sytuację finansową kraju. Na pytanie zadane przez Pracodawców RP odnośnie rocznych strat budżetu spowodowanych zaprzestaniem odprowadzania wspomnianego podatku, resort finansów nie potrafił sformułować konkretnej, jednoznacznej odpowiedzi. Potwierdził jednak, że te zmiany niepotrzebnie obciążają budżet skarbu państwa.

 

Według przedsiębiorców organizacji, mimo złej sytuacji finansowej państwa, Ministerstwo Finansów nie zamierza szukać oszczędności w ramach zmiany obowiązujących przepisów o zwolnieniu z podatku dochodowego gotówki wypłacanej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub funduszu związków zawodowych na działalność socjalną.  

 

Pracodawcy RP skierowali pismo do wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, w którym zaznaczają, że od momentu wprowadzenia zmian w zwolnieniu z podatku dochodowego w 2009 roku, Ministerstwo Finansów nie dba o przychody budżetowe i jednocześnie łamie porozumienie z partnerami społecznymi. Zwracają uwagę na fakt, że realizację planu dotyczącego zwolnień, planowano jedynie na czas kryzysu, jednak został przyjęty i zaakceptowany w ramach stałego rozwiązania.

Podziel się tym artykułem: