Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Skomplikowane przetargi i medialna zmiana prawa
http://sxc.hu/

Skomplikowane przetargi i medialna zmiana prawa

Systematycznie rośnie wartość systemu zamówień publicznych , ale duże wątpliwości budzą zasady przeprowadzania przetargów oraz jakość usług świadczonych przez ich zwycięzców.

Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Fundację Obywatelskiego Rozwoju im. Leszka Balcerowicza na temat systemu zamówień publicznych w Polsce.

W 2010 roku rynek zamówień publicznych w Polsce był warty około 170 mld zł, co stanowi blisko 12% PKB i 25% całości wydatków publicznych. System zamówień publicznych, ma więc znaczący wpływ na całą gospodarkę. Profesjonalnie przeprowadzone przetargi, przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji mogą obniżyć koszty budowy i utrzymania infrastruktury, co w konsekwencji może podwyższyć jakość świadczonych usług publicznych. Międzynarodowe badania pokazują z kolei, iż mało przejrzyste zasady udzielania zamówień publicznych, poprzez ograniczenie konkurencji, mogą zwiększyć koszty przetargu o 25-50%.

Synteza analizy Najniższa cena w przetargach publicznych – gdzie naprawdę leży problem?

• Stosowanie „rażąco niskich cen” w przetargach publicznych jest zjawiskiem bardzo rzadkim, porównywanym w ekonomii do częstotliwości występowania potwora z Loch Ness. Niemniej jednak w Polsce jest to przedstawiane jako znaczący problem. Wszystko za sprawą chińskiego konsorcjum COVEC, które proponując najtańszą cenę za wykonanie prac na autostradzie A2, nie było wstanie ukończyć inwestycji. Wcześniej takie zarzuty kierowane były przeciwko największym polskim i zagraniczny firmom - np. Mostostal, czy Budimex.

• Tamte sprawy nie wzbudziły jednak takiej uwagi jak sprawa konsorcjum z Chin, która zainspirowała nawet Komisję „Przyjazne Państwo” do przygotowania projektu nowelizacji. Tak jak w przypadku innych „medialnych” zmian prawa, tak i w tym przypadku należy ocenić proponowane zmiany w całości negatywnie.

• Zamiast zmieniać przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych ustawodawca powinien dać możliwość wykonawcom bronienia swoich praw przed sądem. Należy więc obniżyć maksymalną kwotę opłaty od skargi na orzeczenia KIO z zaporowej dla małych firm kwoty 5 mln zł na 100 tys. zł, tak, aby orzeczenia Izby dla wykonawców nie były ostateczne, a procedura odwoławcza (w wielu przypadkach) 1-instancyjna.

Pełna treść analizy FOR jest dostępna TUTAJ.

 

Źródło: FOR

Loading Comments
Zainteresuje cię także