Składka rentowa przedsiębiorców wyższa o 33%
http://sxc.hu/

Składka rentowa przedsiębiorców wyższa o 33%

W najbliższy poniedziałek, 12 marca, mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców (formalnie jest to 10. dzień każdego miesiąca, ale ponieważ 10 marca przypada w sobotę, ostateczny termin jest przesunięty właśnie na poniedziałek). Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż płatności na ZUS są cyklicznym, comiesięcznym obowiązkiem każdej z osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyby nie fakt, że w marcu po raz kolejny w tym roku przedsiębiorcy muszą zapłacić wyższe składki.

>>>Przedsiębiorco! Rozlicz się z fiskusem za pomocą programu PIT PRO 2011<<<

Najpierw podwyżka podstawy

W lutym prowadzący działalność gospodarczą płacili wyższe składki za styczeń – ta podwyżka wynikała ze wzrostu wskaźników (przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. 2011 r.), na podstawie których ustalana jest podstawa wymiaru składek na przedsiębiorców. A ponieważ wzrosła podstawa, wzrosły i składki, które stanowią określony procent podstawy. W sumie pierwsza podwyżka kosztowała przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność ponad 43 zł w skali miesiąca.

… a następnie podwyżka procentowa

Do tej pory podwyżka wynikająca ze wzrostu wskaźników była jedyną w ciągu roku – zmieniona podstawa wymiaru obowiązywała przez kolejne 12 miesięcy. W tym roku jest inaczej. Kolejna, marcowa podwyżka (w marcu opłacane są składki za luty) jest pokłosiem expose premiera sprzed kilku miesięcy, kiedy to zapowiedziano, że o 2 pkt procentowe wzrośnie składka rentowa w części opłacanej przez pracodawców. Szkopuł w tym, że jednoosobowy przedsiębiorca opłaca całą składkę rentową sam, więc podwyżka o 2 pkt proc. – z 6% do 8% podstawy wymiaru – dotyczy także jego, a nie tylko pracowników.

1-510

2-513

Podwyżka o 2 pkt procentowe może wydawać się niewielka. Gdy jednak przeliczymy, o ile w związku z tym kwotowo wzrośnie minimalna składka rentowa, sytuacja wygląda już znacznie mniej różowo. W przypadku przedsiębiorców opłacających tzw. zwykły ZUS minimalna składka rentowa wzrasta miesięcznie o 42,31 zł, co de facto oznacza, że w porównaniu z poprzednim miesiącem składka rentowa rośnie aż o ok. 33% (podobnie zresztą jak w przypadku tzw. ZUS-u preferencyjnego, dla rozpoczynających działalność, z tym że kwotowo początkujący przedsiębiorcy zapłacą składkę rentową wyższą o 9 zł miesięcznie).

W planach kolejne podwyżki

Niestety, na tym nie koniec podwyżek składek ZUS. W tym roku przedsiębiorcy muszą się jeszcze liczyć z podwyżką składki rentowej, która w przypadku prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wzrośnie od kwietnia z 1,63% do 1,93% podstawy wymiaru (kwotowo przy zwykłym ZUS z 35,33 zł do 40,83 zł miesięcznie). Nad przedsiębiorcami ciągle też wisi widmo zmiany zasad opłacania tychże składek, które miałyby być naliczane nie ryczałtowo od niskiej podstawy, jak obecnie, tylko od faktycznych dochodów prowadzących działalność.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
www.taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 213 głosów
44%

przez telefon

93 głosów
53%

z komputera

113 głosów
1%

w oddziale w banku

2 głosów
2%

na poczcie lub w punktach opłat

5 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także