Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Samotnie wychowujesz dziecko albo jesteś w związku...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Samotnie wychowujesz dziecko albo jesteś w związku małżeńskim? To pora skorzystać z ulg podatkowych

Osoby samotnie wychowujące dziecko lub będące w związku małżeńskim, mogą liczyć na interesujące preferencje podatkowe w rozliczeniu PIT za 2015 rok. Tylko najpierw muszą zdać sobie sprawę względem przysługującym im wobec fiskusa ulg.

Zacznijmy od małżonków. Mogą oni w deklaracji podatkowej złożyć wniosek o łączne opodatkowanie swoich dochodów, jeżeli rozliczają się według skali podatkowej. W takim przypadku jest to możliwe w zeznaniu PIT-37 (etat, umowy cywilnoprawne) lub PIT-36 (działalność gospodarcza). Należy jednak pamiętać, aby PIT złożyć w wymaganym przez urząd skarbowy terminie, czyli w tym roku do 2 maja, kiedy kończy się okres rozliczeniowy.


Chociaż to nie jest pozytywna wiadomość, z łącznego opodatkowania dochodów małżonków podatnicy mogą skorzystać także wtedy, kiedy związek został zawarty przed rozpoczęciem 2015 roku, a jeden z małżonków zmarł w trakcie ubiegłego roku. Albo wtedy, gdy przez cały 2015 rok mąż i żona pozostawali w związku małżeńskim, a jedno z nich zmarło w tym roku przed złożeniem deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego.


Uwaga! Z preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków można również skorzystać w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie osiągnął w roku podatkowym żadnych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.


Źródło: Ministerstwo Finansów


Z kolei rodzice lub opiekunowie prawni samotnie wychowujący dziecko, którzy będąc panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności – mogą preferencyjnie rozliczyć się w postaci określenia podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko.


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem stworzonym przez nasz portal podatkowy. Dołącz do grona 6 315 489 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.Podatnik.info 

Loading Comments