Samotnie wychowujesz dziecko albo jesteś w związku...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Samotnie wychowujesz dziecko albo jesteś w związku małżeńskim? To pora skorzystać z ulg podatkowych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zacznijmy od małżonków. Mogą oni w deklaracji podatkowej złożyć wniosek o łączne opodatkowanie swoich dochodów, jeżeli rozliczają się według skali podatkowej. W takim przypadku jest to możliwe w zeznaniu PIT-37 (etat, umowy cywilnoprawne) lub PIT-36 (działalność gospodarcza). Należy jednak pamiętać, aby PIT złożyć w wymaganym przez urząd skarbowy terminie, czyli w tym roku do 2 maja, kiedy kończy się okres rozliczeniowy.


Chociaż to nie jest pozytywna wiadomość, z łącznego opodatkowania dochodów małżonków podatnicy mogą skorzystać także wtedy, kiedy związek został zawarty przed rozpoczęciem 2015 roku, a jeden z małżonków zmarł w trakcie ubiegłego roku. Albo wtedy, gdy przez cały 2015 rok mąż i żona pozostawali w związku małżeńskim, a jedno z nich zmarło w tym roku przed złożeniem deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego.


Uwaga! Z preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków można również skorzystać w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie osiągnął w roku podatkowym żadnych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.


Źródło: Ministerstwo Finansów


Z kolei rodzice lub opiekunowie prawni samotnie wychowujący dziecko, którzy będąc panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności – mogą preferencyjnie rozliczyć się w postaci określenia podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko.


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem stworzonym przez nasz portal podatkowy. Dołącz do grona 6 315 489 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nim twój PIT-11 trafi do niszczarki, musisz go przeczytać! Aby spokojnie wypełnić e-Deklarację z Podatnik.info