Różne sposoby na rozliczenie PIT
Podatnik.info
Podatnik.info

Różne sposoby na rozliczenie PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jednakże nawet wówczas to my jesteśmy zobowiązani do złożenia zgodnego z prawdą zeznania. Niektórzy chcą ułatwić sobie tę formalność i szukają sposobów na to, aby było to wygodniejsze. Z jakich metod można skorzystać?

Pomoc księgowej

Wiele osób nie ma ochoty na dokładne studiowanie wszystkich swoich przychodów - zwłaszcza, że niektórzy pracują w wielu miejscach w ciągu roku, co sprawia, że dokumentacja nie ogranicza się tylko do jednego druku PIT-11. Nic dziwnego, że w takich sytuacjach często korzysta się z usług księgowych. Przekazuje się im niezbędne papiery i zostawia specjalistom obliczenie należnego podatku, a także sporządzenie deklaracji. Należy jednak pamiętać o tym, że ostateczne rozliczenie PIT - według Urzędu Skarbowego - spoczywa na naszych barkach. Oznacza to, że jeśli biuro rachunkowe popełni błąd, to my będziemy za niego odpowiedzialni. Warto więc sprawdzać czyjąś pracę, nawet jeśli chodzi o profesjonalistów, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

Rozliczenie PIT przez internet

Drugą opcją, którą chętnie wybierają osoby, chcące usprawnić tę procedurę, jest rozliczenie PIT online z pomocą specjalnego programu. Zasadniczo większość deklaracji wpływa obecnie do Urzędów Skarbowych właśnie w takiej formie. Nie musimy iść na pocztę, stać w kolejkach, ani marnować papieru. Wszystko odbywa się elektronicznie, a my możemy wypełnić swój podatkowy obowiązek, nie wychodząc z domu. Programy tego typu pozwalają czasem uzupełnić formularz nawet w 5 minut! Z ich pomocą składanie deklaracji jest o wiele łatwiejsze – program sam wskaże co powinieneś uzupełnić i obliczy wymagane kwoty.

Płacenie podatków to obowiązek zdecydowanej większości z nas. Warto zadbać o to, by ta formalność nie była dla nas uciążliwa, ale przebiegała w sposób sprawny i wygodny. Dzięki rozwojowi nowych technologii wiele spraw można załatwiać zdalnie, nie opuszczając zacisza swojego domu. To bardzo duże udogodnienie, ponieważ często brakuje nam czasu. Z tego powody coraz więcej osób wybiera rozliczenie PIT online.

Autor: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
5 powodów, dla których powinieneś rozliczyć podatek przez Program PIT 2019