Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Różne sposoby na rozliczenie PIT
Podatnik.info
Podatnik.info

Różne sposoby na rozliczenie PIT

Każdy z nas ma obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Podatki to rzecz nieunikniona i to na nas ciąży odpowiedzialność za prawidłowe wypełnienie właściwych deklaracji, a także za wpłacenie należnej kwoty - nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób zatrudnionych u płatników, którzy pobierają zaliczki na podatek dochodowy. 

Jednakże nawet wówczas to my jesteśmy zobowiązani do złożenia zgodnego z prawdą zeznania. Niektórzy chcą ułatwić sobie tę formalność i szukają sposobów na to, aby było to wygodniejsze. Z jakich metod można skorzystać?

Pomoc księgowej

Wiele osób nie ma ochoty na dokładne studiowanie wszystkich swoich przychodów - zwłaszcza, że niektórzy pracują w wielu miejscach w ciągu roku, co sprawia, że dokumentacja nie ogranicza się tylko do jednego druku PIT-11. Nic dziwnego, że w takich sytuacjach często korzysta się z usług księgowych. Przekazuje się im niezbędne papiery i zostawia specjalistom obliczenie należnego podatku, a także sporządzenie deklaracji. Należy jednak pamiętać o tym, że ostateczne rozliczenie PIT - według Urzędu Skarbowego - spoczywa na naszych barkach. Oznacza to, że jeśli biuro rachunkowe popełni błąd, to my będziemy za niego odpowiedzialni. Warto więc sprawdzać czyjąś pracę, nawet jeśli chodzi o profesjonalistów, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

Rozliczenie PIT przez internet

Drugą opcją, którą chętnie wybierają osoby, chcące usprawnić tę procedurę, jest rozliczenie PIT online z pomocą specjalnego programu. Zasadniczo większość deklaracji wpływa obecnie do Urzędów Skarbowych właśnie w takiej formie. Nie musimy iść na pocztę, stać w kolejkach, ani marnować papieru. Wszystko odbywa się elektronicznie, a my możemy wypełnić swój podatkowy obowiązek, nie wychodząc z domu. Programy tego typu pozwalają czasem uzupełnić formularz nawet w 5 minut! Z ich pomocą składanie deklaracji jest o wiele łatwiejsze – program sam wskaże co powinieneś uzupełnić i obliczy wymagane kwoty.

Płacenie podatków to obowiązek zdecydowanej większości z nas. Warto zadbać o to, by ta formalność nie była dla nas uciążliwa, ale przebiegała w sposób sprawny i wygodny. Dzięki rozwojowi nowych technologii wiele spraw można załatwiać zdalnie, nie opuszczając zacisza swojego domu. To bardzo duże udogodnienie, ponieważ często brakuje nam czasu. Z tego powody coraz więcej osób wybiera rozliczenie PIT online.

Autor: Beata Michoń

Loading Comments