Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
sondaż 208 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

122 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Rozliczenie VAT za media
Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik
http://sxc.hu/
Tax Care

Rozliczenie VAT za media

Podziel się tym artykułem:   

VAT za gaz, wodę czy telefon i internet odliczamy w deklaracji za miesiąc bądź kwartał, w którym otrzymaliśmy fakturę za media. Data wpływu dokumentów do firmy decyduje też o rozliczeniu korekt i prognoz z gazowni czy elektrowni.

Możliwość i termin odliczenia VAT-u naliczonego z faktury zakupowej zależą od dwóch rzeczy, tj. od daty powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy oraz od otrzymania faktury przez kupującego.


Zgodnie z art. 86. ust 10 ustawy o VAT, nabywca może odliczyć VAT z faktury zakupowej w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów czy usług powstał obowiązek podatkowy. Zasady ogólne w VAT mówią, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W szczególnych przypadkach jest inaczej, a za taki przepisy ustawy uważają m.in. sprzedaż mediów. W przypadku dostawy energii elektrycznej, cieplnej czy gazu oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą terminowego wystawienia faktury przez elektrownię, gazownię czy sieć komórkową. Jeśli dostawca energii, gazownia czy sieć komórkowa nie wystawią faktury lub wystawią ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy w VAT u sprzedawcy mediów zgodnie z art. 106i ustawy VAT-owskiej powstanie najpóźniej z upływem terminu płatności.

Trzeba dysponować fakturą

Aby przedsiębiorca mógł jednak odliczyć VAT z faktury zakupowej, musi ją jeszcze otrzymać. Tak więc prawo do odliczenia VAT-u za prąd, internet bądź firmowego smartfona powstaje za miesiąc lub kwartał, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę od elektrowni czy operatora.

Przykład 1


Operator sieci komórkowej wystawił przedsiębiorcy fakturę za styczniowy abonament za telefon plus internet w lutym br. i w tym miesiącu powstał u operatora obowiązek podatkowy w VAT. Jeśli faktura dotarła do przedsiębiorcy jeszcze w lutym, VAT z niej rozliczy do 25 marca, czyli w deklaracji za luty, tj. za miesiąc powstania obowiązku w VAT u operatora. Jeśli jednak faktura dotrze do firmy dopiero w marcu, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT od firmowego telefonu i internetu w deklaracji za marzec, składanej do 25. kwietnia.

Oczywiście odliczenie VAT-u w deklaracji za luty w pierwszym przypadku powyższego przykładu to pierwszy możliwy termin odliczenia. VAT z faktury zakupowej można rozliczyć w deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc czy kwartał), w którym powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy i nabywca otrzymuje dokument albo w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

VAT przy rozliczeniu prognozy zużycia gazu

Powyższe zasady obowiązują też w przypadku faktur prognozowanych, czyli dokumentów przewidujących pobór przez przedsiębiorstwo np. gazu w zbliżającym się okresie i obliczających należność z wyprzedzeniem.

Przykład 2


Przedsiębiorca otrzymał w lutym fakturę prognozowaną z gazowni na okres 10 luty – 9 kwiecień br. wystawioną w lutym. Z odliczeniem VAT-u naliczonego z takiej faktury nie trzeba czekać do miesiąca lub kwartału nabycia usługi. Przedsiębiorca może odliczyć podatek od towarów i usług już w deklaracji za luty, składanej do 25. marca.

Korekty z gazowni

Co z rozliczeniem VAT-u z faktury korygującej, np. stwierdzającej nadpłatę za energię? W myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca otrzymał korektę faktury obniżającą kwotę naliczonego VAT-u, ma obowiązek zmniejszenia jej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał korektę.

Przykład 3


W marcu br. do firmy wpłynęła faktura korygująca „in minus”, określająca nadpłatę za gaz za styczeń. Gazownia wyznaczyła termin zwrotu nadpłaty na kwiecień. Przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT z faktury korygującej (obniżyć wartość VAT-u naliczonego) w deklaracji za marzec, czyli do 25. kwietnia br.



Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care
Taxcare.pl

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl