Rozliczenie PIT-37 przez studenta. Sprawdź, o czym musisz...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT-37 przez studenta. Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

PIT-37 a rozliczenie stypendium za 2018

W wielu przypadkach student nie jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, jeśli otrzymuje stypendium. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Może się zdarzyć, że w danym roku student otrzyma środki opiewające na kwotę wyższą niż 3 800 zł. Jeśli zostały mu one przekazane przez samorząd bądź też pozarządową organizację pożytku publicznego, wtedy od nadwyżki tej kwoty trzeba będzie zapłacić podatek, na poczet którego w ciągu roku podatkowego płatnik powinien był pobierać zaliczki. Co więcej, płatnik jest również zobowiązany do tego, by przekazać studentowi PIT-8C. To dokument, na którym zamieszczane są informacje o stypendium, dotyczące m.in. jego wysokości i zaliczki na podatek dochodowy. Z ich pomocą można rozliczyć PIT-37.

  

Studenci powinni też mieć na uwadze, że nawet jeśli uzyskiwali pieniądze z różnych źródeł, nie muszą się rozliczać tylko do kwoty 3800 zł.

  

Praktyki zawodowe uwzględniane w PIT-37 2019

Studenci są zobowiązani do zaliczenia praktyk, które w pewnych przypadkach bywają płatne. Dochód osiągnięty z tego tytułu jest zwolniony z opodatkowania, ale nie całkowicie. Jeśli w danym roku podatkowym zostałeś skierowany przez uczelnię na praktyki zawodowe i w związku z tym uzyskałeś świadczenia nie większe niż 2280 zł, nie musisz ich wykazywać w zeznaniu podatkowym. Natomiast jeżeli osiągnięta kwota jest wyższa, musisz się rozliczyć z nadwyżki w PIT-37. Potrzebne do tego informacje znajdziesz w PIT-8C.

  

Praca studenta – jak rozliczyć się z dochodów za 2018?

Często bywa tak, że student uczęszcza na zajęcia, a w międzyczasie chodzi do pracy. Z uzyskanych w ten sposób przychodów musi się rozliczyć. W tym wypadku istotny będzie rodzaj umowy zawartej z pracodawcą oraz wysokość zarobków. Jeśli podpisałeś umowę cywilnoprawną (dzieło lub zlecenie) i zarobiłeś mniej niż 200 zł, nie musisz składać deklaracji podatkowej. Wyższe przychody wiążą się jednak z obowiązkiem rozliczenia. Natomiast jeżeli pracowałeś na podstawie umowy o pracę, musisz złożyć zeznanie podatkowe, bez względu na kwotę dochodu. Pamiętaj, że jeśli płatnik pobierał zaliczki na podatek dochodowy, student powinien wypełnić PIT-37 2019. W związku z tym musi otrzymać PIT-11 do końca lutego.

  

Rozliczenie PIT-37 za 2018 student może z łatwością przeprowadzić, korzystając z programu PIT pro. Dzięki temu nie będzie musiał poświęcać czasu na obliczanie różnych kwot – aplikacja zrobi to za niego. Na dodatek wskaże mu, jaki załącznik powinien wypełnić, jeśli korzysta z ulg albo odliczeń. W rezultacie z jej pomocą student szybko wypełni i złoży swoje zeznanie podatkowe.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wypełnij PIT-37 2021 w 5 minut! Ostatni dzień na rozliczenie PIT-37 za 2020!