Rozliczenie PIT 2019 – zmiany w opodatkowaniu kryptowalut
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 – zmiany w opodatkowaniu kryptowalut

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Biorąc pod uwagę coraz większą popularność tego rozwiązania, warto wiedzieć, jaka jest definicja kryptowaluty i w jej przypadku przebiega rozliczenie PIT 2019.

 

Rozliczenie PIT 2019 a kryptowaluty – kiedy coś stanowi walutę wirtualną?

Według litery prawa kryptowaluta, zwana inaczej walutą wirtualną, to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

  • międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez międzynarodową organizację i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,

  • prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,

  • pieniądzem elektronicznym (w rozumieniu ust. z 19.08.2011 r. o usługach płatniczych),

  • instrumentem finansowym (w rozumieniu ustawy z 29.07.2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi),

  • czekiem ani wekslem.

To nie wszystko. By nie było wątpliwości, co może zostać uznane za kryptowalutę, ustawodawca doprecyzował, że tylko cyfrowe odwzorowanie wartości, które jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany będzie walutą wirtualną.

 

Co więcej, musi istnieć możliwość elektronicznego przechowywania tego cyfrowego odwzorowania wartości bądź też przeniesienia. Prawo zakłada też, że musi ono być przedmiotem handlu elektronicznego.

 

PIT przez internet a kryptowaluty  – jak się rozliczyć?

Przychody pochodzące z obrotu kryptowalutami są zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych.  To oznacza, że w ich przypadku rozliczenie PIT bazuje na 19% stawce podatku dochodowego. Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia, czy przychody te zostały osiągnięte przez osoby fizyczne, czy w ramach prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej. Nadal będą rozliczane w taki sam sposób. Co równie ważne, 19% stawka podatku dochodowego będzie stosowana bez względu na to, jak wysokie dochody osiągał podatnik.

 

Rozliczenie PIT w przypadku kryptowalut będzie przeprowadzane od 2020 r. na deklaracji PIT-38. Wcześniej w tym celu wykorzystywany był formularz PIT-36 oraz PIT-36L (np. przy rozliczeniach za 2018).

 

Uwaga: W 2019 roku podatnicy, którzy uzyskali przychody z handlu kryptowalutami, nie będą mieli obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tego tytułu, co było ich obowiązkiem jeszcze rok temu.

 

Nowe zasady przy wymianie kryptowalut

Jeśli podatnik wymienił jedną kryptowalutę na inną, nie ma obowiązku ustalania przychodu, jaki osiągnął dzięki tej transakcji. Nowe prawo zakłada, że jedynie w przypadku, gdy przedmiotem wymiany wirtualnej waluty są pieniądze, towary bądź usługi i prawa majątkowe (ale inne niż waluta wirtualna), mówi się o powstaniu przychodu. To oznacza, że podatnik nie będzie już musiał płacić z tego tytułu podatku dochodowego.

 

Waluty wirtualne a rozliczanie straty

Należy brać pod uwagę fakt, że od 2019 nie ma możliwości łączenia przychodów uzyskanych z tytułu obrotu kryptowalutami z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych. Dlatego przeprowadzając rozliczenie PIT w 2020 r. nie będzie można wykazać straty z handlu walutą wirtualną razem z innymi dochodami z tego źródła.

   

Podatnicy muszą też pamiętać, że skoro od 2019 r. przychody, jakie osiągają z obrotu walutą wirtualną, staną się przychodami z kapitałów pieniężnych (a nie z działalności gospodarczej), w 2020 r. nie będzie też można odliczyć straty z obrotu kryptowalutami. Powód? Musi ona być odliczana w obrębie jednego źródła przychodów.

   

Można samodzielnie obliczyć należną kwotę podatku lub zdecydować się na rozliczenie PIT przez internet z pomocą aplikacji. Należy jednak mieć na uwadze, że opisane wyżej zmiany nie będą miały zastosowania dla podatników, którzy rozliczają 2018 rok. Dotyczą one jedynie przychodów uzyskanych od 2019 roku.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć podatek z Kryptowalut za 2018 w PIT 2019