Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Rozliczenie PIT 2019 przez internet czy tradycyjnie?
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 przez internet czy tradycyjnie?

Dostępny dla każdego program PIT bezboleśnie przeprowadzi podatnika przez wszystkie meandry starcia z fiskusem.

   

PIT przez internet czy PIT tradycyjny?

Dla większości podatników koniec kwietnia oznacza intensywne porządkowanie dokumentacji osiągniętych dochodów oraz sprawdzanie aktualnych ulg, mających na celu jak najkorzystniejsze rozliczenie PIT. Najbardziej niefrasobliwi podatnicy zmuszeni są spędzić coraz więcej czasu w kolejkach na poczcie, które rosną odwrotnie proporcjonalnie do upływu wyznaczonego terminu. Tego rodzaju sytuacji można uniknąć dzięki ogólnodostępnemu i darmowemu programowi, służącemu do rozliczenia PIT przez internet.

   

Decydując się na rozliczenie PIT przez internet, użytkownik bez problemu znajdzie wszystkie niezbędne deklaracje i załączniki, które będą konieczne w celu prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Największą zaletą rozliczenia PIT przez internet za pomocą dedykowanego programu jest niewątpliwie intuicyjny sposób uzupełnienia formularzy. Podatnik wpisuje dane w poszczególnych polach deklaracji, a wbudowany w aplikację kalkulator sam uzupełnia określone pola deklaracji na postawie dokonanych obliczeń, mogących uniemożliwić prawidłowe złożenie PIT. Pomoc programu w uzupełnianiu wybranych formularzy i załączników wykracza jednak poza działania matematyczne. Aplikacja może wyręczyć użytkownika w sprawdzeniu całego formularza pod kątem przeoczonych pól oraz błędnie wpisanych danych.

 

Złożenie PIT przez internet – co dalej?

Po dokonaniu niezbędnych rachunków i uzupełnieniu  wszystkich wymaganych danych, kompletna deklaracja PIT zostaje przesłana za pomocą internetu do urzędu skarbowego. Rozliczenie PIT przez internet wymaga od podatnika przygotowania indywidualnych danych autoryzacyjnych w postaci dochodów zadeklarowanych w poprzednim roku. Dane te, oparte m. in. o otrzymany od pracodawcy druk PIT-11, posiadają wystarczająco unikalny charakter, by zminimalizować ryzyko dostępu do wrażliwych danych przez osoby niepowołane. Po przesłaniu PIT-u na serwery Ministerstwa Finansów, podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), będące potwierdzeniem otrzymania deklaracji.

  

Wśród licznych zalet rozliczenia PIT przez internet, na uwagę z pewnością zasługuje niezwykle użytkowy charakter takiego rozwiązania. Do prawidłowego złożenia deklaracji wystarczy wstępne zapoznanie się z zagadnieniami składania PIT przez internet, a ze złożeniem formularza bez problemu poradzi sobie nawet podatnik niezainteresowany tematyką fiskalną. Do korzyści materialnej, jaką niewątpliwie jest oszczędność finansowa, dochodzi wygoda związana ze swobodą wyboru czasu i miejsca, w którym użytkownik zechce złożyć potrzebną deklarację.

  

Rozliczenia PIT przez internet z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a oferowane przez nie bezpieczeństwo skłania kolejnych podatników do wypróbowania nowych rozwiązań w starciu z fiskusem.

 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Zainteresuje cię także