Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Rozliczenie PIT 2019 online - jak się do niego...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 online - jak się do niego przygotować?

Do dostarczenia deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych zostało niewiele czasu. 30 kwietnia urzędy będą przyjmować ostatnie zeznania podatkowe. Po tym terminie mogą grozić nam odsetki lub sankcje karnoskarbowe. Warto się więc spieszyć, w czym pomoże rozliczenie PIT 2019 online.

 

PIT przez internet można wypełnić w każdej chwili, również chwilę przed upłynięciem terminu. Podpowiadamy, co przygotować, by rozliczenie poszło nam szybko i sprawnie.

 

Rozliczenie PIT 2019 online - jak wybrać program?

Rozliczając się przez internet, mamy do dyspozycji dwie możliwości. Pierwszą jest skorzystanie z tzw. Twojego e-PITu. To usługa umożliwiająca zaakceptowanie, modyfikację lub odrzucenie wstępnie już przygotowanego przez urząd zeznania. Warto wiedzieć, że podatnik sam musi zadbać o sprawdzenie, czy w deklaracji zostały uwzględnione ulgi, z których korzystał do tej pory. W 2019 roku z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać tylko osoby wypełniające PIT-37 oraz PIT-38.

  

Samodzielnie przez internet można rozliczyć się również korzystając z e-deklaracji. Jak wówczas przebiega rozliczenie PIT 2019 online? Podatnik nie musi logować się ani rejestrować - wystarczy, że wybierze sposób, w który chce się rozliczyć. Z jakich możliwości może skorzystać?

1. Przepisanie danych bezpośrednio z PIT-11, otrzymanego od pracodawcy. Na jego podstawie system przygotuje gotowy do wysłania PIT.

2. Udzielenie odpowiedzi na proste pytania. Kreator dobierze rodzaj formularza, który jest dla nas odpowiedni, a także go wypełni.

3. Samodzielne wypełnienie deklaracji. W tym przypadku program sprawdza poprawność wprowadzonych danych i poinformuje o ewentualnych pomyłkach.

 

Co przygotować do wypełnienia PIT 2019 online?

Aby sprawnie wykonać rozliczenie PIT 2019 online, przygotuj niezbędne dane i dokumenty. Jakie informacje są wymagane przy wypełnianiu deklaracji podatkowej?

 

Dane osobowe:

- imię i nazwisko,

- numer PESEL lub NIP,

- data urodzenia,

- adres zamieszkania,

- kwota przychodu wykazana w zeznaniu podatkowym składanym w poprzednim roku.

 

Powyższe dane to tak zwane dane autoryzacyjne. Dzięki nim możesz rozliczyć się przez internet, nie posiadając popisu elektronicznego. Oprócz nich potrzebne będą informacje o przychodach z poprzedniego roku.

 

Informacje do rozliczenia przychodów uzyskasz z:

- deklaracji PIT-11, otrzymanych od pracodawców bądź zleceniodawców,

- formularzy PIT-8C, jeżeli np. Inwestowałeś na giełdzie,

- samodzielnie ustalone wartości przychodów z danych źródeł z poprzedniego roku podatkowego.

  

Pamiętaj, aby po przesłaniu deklaracji do swojego urzędu skarbowego pobrać i zachować UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, gwarantujące złożenie zeznania podatkowego. Dokument jest niezbędny w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej. Wskazuje na to, że PIT podatnika został poprawnie złożony i przyjęty w urzędzie

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś! 

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments