Rozliczenie PIT 2019 online - jak się do niego...
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 online - jak się do niego przygotować?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

PIT przez internet można wypełnić w każdej chwili, również chwilę przed upłynięciem terminu. Podpowiadamy, co przygotować, by rozliczenie poszło nam szybko i sprawnie.

 

Rozliczenie PIT 2019 online - jak wybrać program?

Rozliczając się przez internet, mamy do dyspozycji dwie możliwości. Pierwszą jest skorzystanie z tzw. Twojego e-PITu. To usługa umożliwiająca zaakceptowanie, modyfikację lub odrzucenie wstępnie już przygotowanego przez urząd zeznania. Warto wiedzieć, że podatnik sam musi zadbać o sprawdzenie, czy w deklaracji zostały uwzględnione ulgi, z których korzystał do tej pory. W 2019 roku z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać tylko osoby wypełniające PIT-37 oraz PIT-38.

  

Samodzielnie przez internet można rozliczyć się również korzystając z e-deklaracji. Jak wówczas przebiega rozliczenie PIT 2019 online? Podatnik nie musi logować się ani rejestrować - wystarczy, że wybierze sposób, w który chce się rozliczyć. Z jakich możliwości może skorzystać?

1. Przepisanie danych bezpośrednio z PIT-11, otrzymanego od pracodawcy. Na jego podstawie system przygotuje gotowy do wysłania PIT.

2. Udzielenie odpowiedzi na proste pytania. Kreator dobierze rodzaj formularza, który jest dla nas odpowiedni, a także go wypełni.

3. Samodzielne wypełnienie deklaracji. W tym przypadku program sprawdza poprawność wprowadzonych danych i poinformuje o ewentualnych pomyłkach.

 

Co przygotować do wypełnienia PIT 2019 online?

Aby sprawnie wykonać rozliczenie PIT 2019 online, przygotuj niezbędne dane i dokumenty. Jakie informacje są wymagane przy wypełnianiu deklaracji podatkowej?

 

Dane osobowe:

- imię i nazwisko,

- numer PESEL lub NIP,

- data urodzenia,

- adres zamieszkania,

- kwota przychodu wykazana w zeznaniu podatkowym składanym w poprzednim roku.

 

Powyższe dane to tak zwane dane autoryzacyjne. Dzięki nim możesz rozliczyć się przez internet, nie posiadając popisu elektronicznego. Oprócz nich potrzebne będą informacje o przychodach z poprzedniego roku.

 

Informacje do rozliczenia przychodów uzyskasz z:

- deklaracji PIT-11, otrzymanych od pracodawców bądź zleceniodawców,

- formularzy PIT-8C, jeżeli np. Inwestowałeś na giełdzie,

- samodzielnie ustalone wartości przychodów z danych źródeł z poprzedniego roku podatkowego.

  

Pamiętaj, aby po przesłaniu deklaracji do swojego urzędu skarbowego pobrać i zachować UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, gwarantujące złożenie zeznania podatkowego. Dokument jest niezbędny w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej. Wskazuje na to, że PIT podatnika został poprawnie złożony i przyjęty w urzędzie

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś! 

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak wykonać rozliczenie PIT 2019 online? Ostatni dzień na rozliczenie PIT!