Rozliczenie PIT 2019 online - 5 zasad
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 online - 5 zasad

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zanim jednak przystąpisz do rozliczania się z urzędem skarbowym, warto poznać kilka faktów. Oto najważniejsze z nich.

 

1. PIT online tylko ze sprawdzonym programem

Podstawą dobrego rozliczenia PIT online jest bezpieczeństwo danych. Nie powinieneś obawiać się wycieku informacji, które umieścisz w deklaracji podatkowej. Musisz jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Program, za pomocą którego będziesz wypełniał formularz, powinien posiadać gwarancję bezpieczeństwa SSL. To certyfikat, którego obecność oznacza gwarancję zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Dla pełni bezpieczeństwa sprawdź, czy program do rozliczania deklaracji PIT online działa zgodnie z Ministerstwem Finansów, a więc posiada aktualne wersje formularzy PIT. Wszystkie te wymagania spełnia Program PIT Pro 2018/2019.

 

2. Przygotuj niezbędne dane

Wypełnienie PIT online pójdzie sprawniej, jeśli wcześniej przygotujesz potrzebne do wpisania informacje. Będą to przede wszystkim dane osobowe (imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL), a także kwota przychodu dotycząca roku poprzedzającego rok, za który składasz deklarację. Podanie jej wystarcza do prawidłowego zidentyfikowania podatnika i likwiduje konieczność posiadania podpisu kwalifikowanego do rozliczenia się przez internet. Oprócz tego zbierz dokumenty potwierdzające kwoty przychodu z poprzedniego roku, a także potwierdzenia Twoich ulg i odliczeń.

 

3. Wystrzegaj się błędów

Popełnianie błędów podczas wypełniania zeznania podatkowego zdarza się dość często. Wiedzą o tym szczególnie podatnicy rozliczający się w sposób tradycyjny. Literówka czy błąd rachunkowy nie jest wtedy niczym dziwnym. Na szczęście wpisując dane do programu online można mieć pewność, że zostaną one sprawdzone. System wychwytuje niewypełnione obowiązkowe pola lub pomyłki w obliczeniach i informuje o nich użytkownika.

 

4. Pamiętaj o terminach PIT 2019

Terminy składania deklaracji podatkowych nie różnią się ze względu na sposób składania formularzy. Oznacza to, że podatnicy są zobowiązani dostarczyć do urzędu dokument we właściwym czasie bez względu na to, czy wypełniają PIT online czy też wybrali tradycyjny sposób rozliczenia. Dobra wiadomość jest taka, że uzupełniając PIT przez internet, można zrobić to w każdej chwili, nawet kilkanaście minut przed upływem terminu. Liczy się czas dotarcia dokumentu do urzędu.

 

5. Pobierz UPO

UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, to dokument, który otrzymasz po przesłaniu do urzędu skarbowego prawidłowo wypełnionej deklaracji. Jest to potwierdzenie złożenia zeznania podatkowego w określonym terminie. Pamiętaj o jego przechowywaniu przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym się rozliczasz. Dzięki posiadaniu dokumentu w razie kontroli udowodnisz organom podatkowym, że w danym roku rozliczyłeś się z urzędem skarbowym. UPO warto więc wydrukować i przechowywać wraz z deklaracjami podatkowymi z kolejnych lat.


Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT 2018/2019 małych i średnich przedsiębiorców - co się zmienia?