Rozliczenie PIT 2018 - zalety opodatkowania według skali
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2018 - zalety opodatkowania według skali

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czy słusznie? Kiedy jest to najkorzystniejszy sposób rozliczenia, a kiedy lepiej sprawdzą się alternatywne sposoby opodatkowania?

 

Jak wybrać formę opodatkowania?

Polskie prawo umożliwia przedsiębiorcom samodzielny wybór formy opodatkowania, tj. skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową. Aby zmienić dotychczasowy sposób opodatkowania, należy złożyć pisemne oświadczenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia. Jeżeli przedsiębiorca chce pozostać przy wcześniej wybranej formie opodatkowania, nie musi składać dodatkowych dokumentów.

 

Skala podatkowa – kiedy się opłaca? 

Rozliczenie PIT na zasadach ogólnych wybiera największa ilość przedsiębiorców. Jest to podstawowa forma opodatkowania, obowiązująca również osoby pracujące na etacie, umowie zleceniu lub umowie o dzieło. Skala podatkowa obejmuje dwa progi (18% i 32%), które stosuje się w zależności od wysokości dochodów (przychody - koszty) osiąganych przez przedsiębiorcę. Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą uzyskała w ciągu roku dochody o wartości nieprzekraczającej 85 528 zł, wówczas powinna zastosować skalę 18-procentową. Jeśli natomiast dochody przedsiębiorcy przewyższają kwotę 85 528 zł, wówczas powinien on zastosować skalę 32-procentową dla dochodów będących nadwyżką 85 528 zł.  

 

Skala podatkowa będzie więc najbardziej opłacalna w przypadku tych osób, które uzyskują przychody poniżej kwoty 85 528 zł i mieszczą się w niższym progu skali. Przejście na próg 32-procentowy jest znacznie mniej korzystne w porównaniu z podatkiem liniowym, wynoszącym jedynie 19% bez względu na wysokość przychodów, jakie generuje firma.

 

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – co możesz zyskać?

Przedsiębiorcy decydują się zazwyczaj na rozliczenie PIT na zasadach ogólnych, głównie ze względu na przywileje, jakie daje ta forma opodatkowania:

 

  • Po pierwsze, osoby, których dochód jest opodatkowany według skali, mogą korzystać z wszelkiego rodzaju ulg i odliczeń (m.in. ulgi za internet, ulgi rehabilitacyjnej, czy  prorodzinnej).
  • Po drugie, przysługuje im kwota wolna. W 2018 roku wartość kwoty wolnej znacznie wzrosła i obecnie wynosi 6 600 zł. Przedsiębiorcy, którzy osiągają niskie dochody (poniżej kwoty wolnej), nie muszą więc w ogóle płacić podatku.
  • Po trzecie, rozliczenie PIT według skali daje możliwość skorzystania z preferencyjnych form opodatkowania – wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Ponadto osoby prowadzące własną działalność, które rozliczają się z podatku na zasadach ogólnych, mogą obniżyć podstawę opodatkowania o koszty uzyskania przychodów. 

 

Jak nietrudno się domyślić rozliczenie PIT 2018 według skali ma też swoje wady. Jak już wspomniano, będzie to niekorzystna forma opodatkowania dla przedsiębiorców, których uzyskiwane dochody powodują przejście na wyższy próg skali. Co więcej, rozliczenie na zasadach ogólnych wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych.

 

Oczywiście trudno określić, który sposób rozliczenia jest najlepszy. Każda osoba prowadząca własną działalność powinna dokładnie przeanalizować plusy i minusy poszczególnych rozwiązań i zdecydować, która z opcji jest dla niej najkorzystniejsza.

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozlicz PIT 2017/2018 przez internet w 4 minuty. Poradnik dla składających zeznanie na ostatnią chwilę