Rozliczenie dochodów z najmu przez małżonków
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Rozliczenie dochodów z najmu przez małżonków

Niestety wielu podatników nie zdaje sobie sprawy z możliwości zastosowania takiego rozwiązania. Tymczasem wystarczy, że jeden z małżonków do wypełnienia zeznania PIT-28 ( to właśnie w nim rozliczamy m. in. najem i dzierżawę) użyje program do PIT-ów. Dobrym wyborem będzie całkowicie bezpłatny program PIT pro 2013 od Podatnik.info.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.

Nim jednak podatnicy przystąpią do wypełniania rozliczenia rocznego, muszą pamiętać o spełnieniu kilku niezbędnych formalności.

Oświadczenie w urzędzie skarbowym

Przede wszystkim należy we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika urzędzie skarbowym złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z najmu, dzierżawy itp. przez jednego z małżonków. Powyższej czynności powinno się dokonać najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód ze wspólnej własności, posiadania lub użytkowania rzeczy. Pojęcie ''pierwszy przychód'' oznacza pierwszy przychód w danym roku podatkowym.

Zasady opodatkowania obowiązują przez cały rok podatkowy

Ponadto rozliczając PIT-y za 2013 r. małżonkowie muszą pamiętać, że wyrażone przez nich wcześniej w oświadczeniu zasady opodatkowania najmu obowiązują przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy. Taka sama zasada występuje przy składaniu zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział wspólnego majątku małżonków, a następnie przedmiot umowy najmu przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył wcześniej obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty z wyżej wymienionego tytułu.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 87 głosów
47%

przez telefon

41 głosów
47%

z komputera

41 głosów
1%

w oddziale w banku

1 głosów
5%

na poczcie lub w punktach opłat

4 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także