Rozliczanie straty - nowe zasady od 2019 roku
wikimedia.org
Podatnik.Info

Rozliczanie straty - nowe zasady od 2019 roku

  

Pierwszy sposób

Stratę można rozliczać tak jak do tej pory, czyli w ciągu 5 następujących po sobie lat, z zastrzeżeniem, że wysokość obniżenia w żadnym roku nie może przekroczyć połowy kwoty straty.
 
To, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się odliczyć stratę, zależy od jego przewidywań – na kiedy zakłada osiągnięcie dochodu, który pozwoli na odliczenie straty lub kiedy takie pomniejszenie dochodu okaże się bardziej opłacalne.

   

Drugi sposób

To odliczenie całej wartości straty w jednym z najbliższych, następujących kolejno po sobie 5. latach podatkowych, pod warunkiem, że jej wartość nie przekroczyła 5 milionów złotych. Jeśli strata przekroczyła tę kwotę, podatnik będzie mógł odliczyć w jednym roku 5 milionów złotych, a w kolejnych 5 latach resztę, pilnując jednak, by nie przekroczyć limitu 50% odliczenia w jednym roku.

  

Jakie rozliczenie straty wybrać w 2019 roku?

Zmiany wprowadzone w przepisach dotyczących rozliczania straty przynoszą korzyść przede wszystkim dla tych,  którym zależy na szybszym odliczeniu strat w kwocie poniżej 5 milionów złotych. Nie trzeba na to czekać do kolejnego roku – jeśli tylko strata nie przekracza tego limitu, można zrobić to za jednym razem.

  

Osoby, które osiągnęły stratę powyżej 5 milionów złotych, mogą same oszacować, co będzie dla nich korzystniejsze – czy odliczenie połowy straty w jednym roku i drugiej połowy w kolejnym, czy może odliczenie 5 milionów złotych w jednym roku, a potem 50% reszty straty w kolejnym roku i ostatniej części kwoty w roku, który zamknie odliczenie.

  

Różne są rodzaje prowadzonych działalności, różna specyfika ich zarobków na przestrzeni lat, w związku z czym każda firma powinna podejść do przepisu indywidualnie i samodzielnie ocenić stan obecny, zestawiając go z wizją rozwoju i z planami na przyszłość.

   

Jak rozliczyć PIT-36 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także