
Rozliczanie straty - nowe zasady od 2019 roku
Podatnicy, którzy będą mieli do rozliczenia straty z tytułu prowadzonej działalności powstałe po 1 stycznia 2019 roku, zrobią to już według nowych zasad. Ustawodawca wprowadził dwa sposoby rozliczeń. Na czym polegają i który z nich wybrać?
Pierwszy sposób
Stratę można rozliczać tak jak do tej pory, czyli w ciągu 5 następujących po sobie lat, z zastrzeżeniem, że wysokość obniżenia w żadnym roku nie może przekroczyć połowy kwoty straty.
To, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się odliczyć stratę, zależy od jego przewidywań – na kiedy zakłada osiągnięcie dochodu, który pozwoli na odliczenie straty lub kiedy takie pomniejszenie dochodu okaże się bardziej opłacalne.
Drugi sposób
To odliczenie całej wartości straty w jednym z najbliższych, następujących kolejno po sobie 5. latach podatkowych, pod warunkiem, że jej wartość nie przekroczyła 5 milionów złotych. Jeśli strata przekroczyła tę kwotę, podatnik będzie mógł odliczyć w jednym roku 5 milionów złotych, a w kolejnych 5 latach resztę, pilnując jednak, by nie przekroczyć limitu 50% odliczenia w jednym roku.
Jakie rozliczenie straty wybrać w 2019 roku?
Zmiany wprowadzone w przepisach dotyczących rozliczania straty przynoszą korzyść przede wszystkim dla tych, którym zależy na szybszym odliczeniu strat w kwocie poniżej 5 milionów złotych. Nie trzeba na to czekać do kolejnego roku – jeśli tylko strata nie przekracza tego limitu, można zrobić to za jednym razem.
Osoby, które osiągnęły stratę powyżej 5 milionów złotych, mogą same oszacować, co będzie dla nich korzystniejsze – czy odliczenie połowy straty w jednym roku i drugiej połowy w kolejnym, czy może odliczenie 5 milionów złotych w jednym roku, a potem 50% reszty straty w kolejnym roku i ostatniej części kwoty w roku, który zamknie odliczenie.
Różne są rodzaje prowadzonych działalności, różna specyfika ich zarobków na przestrzeni lat, w związku z czym każda firma powinna podejść do przepisu indywidualnie i samodzielnie ocenić stan obecny, zestawiając go z wizją rozwoju i z planami na przyszłość.
Jak rozliczyć PIT-36 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019:
Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś!
Autor artykułu: Beata Michoń