Rozliczanie straty - nowe zasady od 2019 roku
wikimedia.org
Podatnik.Info

Rozliczanie straty - nowe zasady od 2019 roku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Pierwszy sposób

Stratę można rozliczać tak jak do tej pory, czyli w ciągu 5 następujących po sobie lat, z zastrzeżeniem, że wysokość obniżenia w żadnym roku nie może przekroczyć połowy kwoty straty.
 
To, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się odliczyć stratę, zależy od jego przewidywań – na kiedy zakłada osiągnięcie dochodu, który pozwoli na odliczenie straty lub kiedy takie pomniejszenie dochodu okaże się bardziej opłacalne.

   

Drugi sposób

To odliczenie całej wartości straty w jednym z najbliższych, następujących kolejno po sobie 5. latach podatkowych, pod warunkiem, że jej wartość nie przekroczyła 5 milionów złotych. Jeśli strata przekroczyła tę kwotę, podatnik będzie mógł odliczyć w jednym roku 5 milionów złotych, a w kolejnych 5 latach resztę, pilnując jednak, by nie przekroczyć limitu 50% odliczenia w jednym roku.

  

Jakie rozliczenie straty wybrać w 2019 roku?

Zmiany wprowadzone w przepisach dotyczących rozliczania straty przynoszą korzyść przede wszystkim dla tych,  którym zależy na szybszym odliczeniu strat w kwocie poniżej 5 milionów złotych. Nie trzeba na to czekać do kolejnego roku – jeśli tylko strata nie przekracza tego limitu, można zrobić to za jednym razem.

  

Osoby, które osiągnęły stratę powyżej 5 milionów złotych, mogą same oszacować, co będzie dla nich korzystniejsze – czy odliczenie połowy straty w jednym roku i drugiej połowy w kolejnym, czy może odliczenie 5 milionów złotych w jednym roku, a potem 50% reszty straty w kolejnym roku i ostatniej części kwoty w roku, który zamknie odliczenie.

  

Różne są rodzaje prowadzonych działalności, różna specyfika ich zarobków na przestrzeni lat, w związku z czym każda firma powinna podejść do przepisu indywidualnie i samodzielnie ocenić stan obecny, zestawiając go z wizją rozwoju i z planami na przyszłość.

   

Jak rozliczyć PIT-36 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
E-deklaracje w roku podatkowym 2021/ 2022