Raj dla emeryta, czyli inwestuj alternatywnie
fotolia.com
PożyczkoPosiadacz

Raj dla emeryta, czyli inwestuj alternatywnie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej w 2012 r. przez Instytut Homo Homini, dotyczącej przyszłych emerytur i naszych oczekiwań. Okazało się, że aż 32% badanych stawia na własne środki finansowe a 18% uważa, że dobrym sposobem może być „dorabianie”.

1 lutego 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku musimy podjąć decyzję, czy chcemy żeby część naszych składek trafiła do OFE, czy na specjalne subkonto w ZUS. W mediach toczy się gorąca dyskusja. A czy ty wiesz już, co zrobisz?

Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

  • Dowiesz się czym jest IKE i PPE.
  • Poznasz popularne alternatywne branże.
  • Przeczytasz o nowych możliwościach ekstra zarobku.

Przezorny zawsze… oszczędza

Co możemy zrobić już dziś, żeby nie musieć obawiać się przyszłości? Jednym z możliwych rozwiązań jest skorzystanie z IKE, czyli indywidualnego konta emerytalnego. To dobrowolna forma ubezpieczenia społecznego, stanowiąca tzw. trzeci filar w polskim systemie emerytalnym. Umożliwia wybór konkretnego sposobu oszczędzania, czyli lokaty bankowej, ubezpieczenia kapitałowego, funduszu inwestycyjnego a nawet samodzielnego inwestowania na giełdzie. Takie formy zabezpieczenia własnej przyszłości oferują banki, domy maklerskie i towarzystwa ubezpieczeniowe. O tym, kto kiedy i na jakich zasadach może skorzystać z takiego rozwiązania możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Środki finansowe uzyskiwane z IKE mają ten plus, że nie są objęte podatkiem Belki. Wynosi 19 % i jest obowiązkowo odprowadzany od dochodów kapitałowych. Inna możliwość, to skorzystanie z PPE, czyli Pracowniczego Programu Emerytalnego. Gromadzone w ten sposób pieniądze trafiają do działających już instytucji finansowych, zakładów ubezpieczeń lub funduszy inwestycyjnych.

Alternatywa na przyszłość

Dodatkowe środki finansowe, które zasilą nasz budżet na emeryturze mogą również pochodzić z innego źródła. Inwestycje alternatywne, mimo rosnącej popularności, nie są traktowane na równi z tradycyjnymi instrumentami rynku finansowego. A przecież takie długofalowe działania mogą uratować nas przed finansowym dołkiem. Jakie mamy możliwości? Inwestycje typu wine banking to propozycja nie tylko dla bogaczy. Żeby stać się właścicielem kilku skrzynek bordoskich win, wystarczy dysponować kwotą około 10 tysięcy złotych. Równie popularny i dający możliwość zarobku w długoterminowej perspektywie jest rynek whisky. Tutaj nasz inwestycyjny portfel powinien być nieco bardziej zasobny i oscylować w granicach około 20 tysięcy złotych. Spory segment rynku stanowią cenne kruszce, takie jak złoto, srebro, czy popularne ostatnimi czasy diamenty. Krocie może przynieść nam znana od wieków lokata kapitału w sztukę. Nie musimy kupować od razu renomowanych dzieł malarskich, czy rzeźbiarskich. Szkice młodych twórców możemy nabyć zaledwie za kilkaset złotych. Inwestycje alternatywne to proces długofalowy, bo na pierwsze zyski trzeba poczekać. Ale przecież do emerytury zostało jeszcze trochę czasu… Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą warto skorzystać z wyspecjalizowanych firm takich jak Wealth Solutions, czy Wine Advisors. Fachowcy pomogą nam właściwie zbilansować nasz inwestycyjny portfel.

Nowości na rynku

Czy brak specjalistycznej wiedzy lokuje nas na marginesie alternatywnych możliwości? Niekoniecznie. Możemy spróbować zarobić na sprzedaży pożyczek lub walut. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Kupujemy pożyczkę i zarabiamy na spłatach rat wraz z odsetkami. Na takiej zasadzie funkcjonują popularne portale typu Forex.pl, czy Kokos.pl. Od czerwca 2013 roku systematycznie na popularności zyskuje innowacyjna platforma finansowa o nazwie PożyczkoPosiadacz, która obecnie może pochwalić się liczbą ponad 2.000 Uczestników! PożyczkoPosiadacz to System Sprzedaży Pożyczek, który umożliwia swoim Uczestnikom uzyskiwanie ponadprzeciętnego dochodu poprzez kupno pożyczek. Uczestnicy zarabiają na odsetkach kapitałowych oraz rabacie udzielanym przez firmę finansową przy zakupie pożyczki. Średni przychód Uczestników za ostatnie dziewięć miesięcy wyniósł aż 19,79%. Twórcy systemu cały czas otwierają przed uczestnikami nowe możliwości pomnażania dochodu. W ramach Systemu PożyczkoPosiadacz zostały uruchomione dwa nowe programy Agent i Polecaj. Pierwszy opiera się na marketingu sieciowym i skierowany jest do osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, lub wyrażają chęć do jej założenia. Polega na budowaniu własnej sieci sprzedaży przez pozyskanych agentów i sprzedaży bezpośredniej produktu, czyli Systemu PożyczkoPosiadacz. Z programu Polecaj może skorzystać każdy, kto jest osobą pełnoletnią. Przekonując innych do bycia Uczestnikami Systemu taka osoba będzie zarabiać na procentach od ceny zakupionych przez nich pożyczek.

Zastanawiałeś się nad swoją przyszłą emeryturą?

Może znasz inne sposoby na dodatkowy zarobek?

Wypowiedz się w tej sprawie. Czekamy na Twój komentarz!


Monika Barzycka
PożyczkoPosiadacz 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Połowie Polaków grożą w przyszłości minimalne emerytury