Przywileje podatkowe Polaków coraz droższe
http://sxc.hu/

Przywileje podatkowe Polaków coraz droższe

Premier Donald Tusk w swoim wygłoszonym 18 listopada 2011 roku exposé, zapowiedział znaczne ograniczenie możliwości odpisywania od podatku ulgi prorodzinnej oraz całkowitą likwidację ulgi internetowej. Takie stanowisko premiera może wynikać z dużego wzrostu wartości preferencji podatkowych, jakie w 2010 roku odliczyli od podatku Polacy.

Wartość preferencji podatkowych, z których skorzystali Polacy w 2010 roku, wyniosła 73,8 mld zł, co stanowi 5,2 proc. PKB. Tak wynika z raportu pt. „Preferencje podatkowe w Polsce”, opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. W porównaniu do 2009 roku wartość preferencji wzrosła o 7,9 mld zł, tj. o 12 proc. Stało się tak pomimo tego, że przez ostatni rok system podatkowy znacząco się nie zmienił.

Przyczyny wzrostu odliczonych ulg i preferencji

Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie podaje cztery czynniki, które zdaniem resortu zadecydowały o wzroście odliczanych przez podatników preferencji. Przede wszystkim dzięki poprawie koniunktury w Polsce wzrosły wynagrodzenia, co pozwoliło pełniej skorzystać z ulg PIT oraz rozliczyć stratę z lat ubiegłych w CIT.

>>>Pobierz aktywne formularze CIT od Podatnik.info<<<

Oprócz tego ministerstwo wspomina o wzroście konsumpcji w Polsce, co widoczne było szczególnie w przypadku towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT.

>>>Pobierz aktywne formularze VAT od Podatnik.info<<<

Ponadto resort podkreśla, że udało mu się dokładniej oszacować kwoty niektórych ulg, których wartości w ubiegłym roku nie udało się ustalić, jak np. zwolnienia od podatku dochodów z pomocy społecznej.

Ile łącznie jest preferencji i które są najbardziej kosztowne?

Z raportu Ministerstwa Finansów wynika, że obecnie w polskim systemie podatkowym wyróżnić możemy 489 różnego rodzaju preferencji. Ich podział wygląda następująco:
- w podatkach dochodowych wyodrębniono 205 preferencji, z czego aż 145 dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych,
- obniżonych stawek VAT na różnego rodzaju towary i usługi odnotowano 195,

- natomiast wśród podatków państwowych najmniej preferencji odnotowano w podatku akcyzowym - tylko 16,

- z kolei wśród różnego rodzaju podatków lokalnych zidentyfikowano ponad 70 preferencji.

Najbardziej kosztowną preferencją podatkową jest obniżona, 7-proc. stawka VAT na roboty budowlano - montażowe dotyczące budownictwa mieszkaniowego itp., która wynosi 9,9 mld zł. Stanowi to 15 proc. wartości wszystkich preferencji funkcjonujących w systemie podatkowym. Następnie wyróżnić możemy ulgę na dzieci funkcjonującą w PIT - 5,7 mld zł oraz obniżoną, 7-proc. stawkę VAT na produkty lecznicze - 3,7 mld zł. Natomiast łączne opodatkowanie dochodów małżonków w podatku PIT wynosi - 2,9 mld zł, a odliczenie strat z lat ubiegłych w podatku CIT- 2,1 mld zł. W sumie pięć najdroższych preferencji podatkowych zmniejsza roczne wpływy budżetu państwa o 24,3 mld zł

1111-862

Źródło: Raport Ministerstwa Finansów pt. „Preferencje podatkowe w Polsce”

Jedna z ostatnich możliwości odliczenia niektórych ulg podatkowych

Celem Ministerstwa Finansów jest aktualnie obniżenie wartości preferencji podatkowych odliczanych przez podatników. Resort nie planuje ustanowienia nowych ulg podatkowych i pracuje nad likwidacją niektórych preferencji zawartych w PIT. Od 2013 roku ma zostać zlikwidowana ulga internetowa. Ponadto prawo do ulgi prorodzinnej ma stracić część podatników osiągających najwyższe dochody.

Jeżeli mamy możliwość, to warto skorzystać z preferencyjnego odliczenia ulg podatkowych, ponieważ w przyszłości wielu podatników może zostać pozbawionych tego przywileju. Więcej o planach Ministerstwa Finansów można przeczytać TUTAJ.

Pełna treść raportu Ministerstwa Finansów jest dostępna TUTAJ.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także