Przychody uzyskane z najmu opodatkowanego skalą podatkową...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Przychody uzyskane z najmu opodatkowanego skalą podatkową należy wykazać w zeznaniu PIT-36, a nie PIT-28

Jakie wydatki są kosztem uzyskania przychodu?


Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Podobnie jest w przypadku umów najmu.


Oznacza to, że aby móc uwzględnić poszczególny wydatek w kosztach uzyskania przychodu, musi zaistnieć ściśle określony związek przyczynowo-skutkowy. Należy w nim wykazać, iż konkretny wydatek ma lub będzie miał wpływ na:

  • powstanie przychodu,
  • zwiększenie przychodu,
  • funkcjonowanie tego źródła przychodu.


Do klasycznych kosztów uzyskania przychodu związanych z wynajmowaniem mieszkania można zaliczyć np. opłaty za media, jeżeli najemca nie ma obowiązku ich ponoszenia. Ponadto kosztami mogą być m. in. podatek od nieruchomości, ubezpieczenie mieszkania lub czynsz płacony przez osobę wynajmującą spółdzielni albo wspólnocie mieszkaniowej.


Dodatkowo podatnik rozliczający najem według skali nie ma obowiązku prowadzenia szczegółowej ewidencji wydatków, ale musi posiadać dowody potwierdzające wysokość ich poniesienia w postaci odpowiednio opisanych dokumentów. Mogą to być np. wyciągi bankowe, dowody wpłaty itd.


Opodatkowanie najmu – skala podatkowa a ryczałt


Podatnicy, którzy jako formę opodatkowania najmu prywatnego wybrali skalę podatkową (stawki 18 i 32 proc.) nie muszą o tym fakcie informować urzędu skarbowego, tak jak ma to miejsce w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. Ryczałtowiec musi zawiadomić właściwy dla swojego miejsca zamieszkania urząd najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego.


Natomiast jeżeli podatnik rozpoczął wynajem nieruchomości w trakcie roku, to powinien poinformować odpowiedni organ w terminie nieprzekraczającym 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu. Z kolei jeśli pierwszy przychód uzyska w grudniu, to ma obowiązek zawiadomić urząd do 31 dnia tego miesiąca.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także