Przedsiębiorcze dziecko może pozbawić rodziców prawa do...
http://sxc.hu/
Tax Care

Przedsiębiorcze dziecko może pozbawić rodziców prawa do obniżenia podatku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z kolei gdy dziecko zarabiało tylko na najmie prywatnym, opodatkowanym 8,5-proc. stawką, nie muszą obawiać się o jej utratę, i to niezależnie od kwoty zarobków.

Ulga prorodzinna przynosi jedne z największych korzyści podatkowych. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze jest odliczana nie od dochodu, a bezpośrednio od podatku. Po drugie, kwota ulgi jest znacząca – w przypadku PIT-ów za 2012 r. wynosi ciągle 1112, 04 zł na każde dziecko.

>>>Rozlicz się z fiskusem za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2012<<<

Generalnie rodzice mogą korzystać z ulgi na dzieci nawet do ukończenia przez nie 25. roku życia, jeśli do tego czasu pociechy ciągle się uczą. W niektórych przypadkach rodzice tracą jednak ten przywilej i to nawet wtedy, gdy dwa opisane wyżej warunki zostaną spełnione. Może się tak stać między innymi w sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko nie chce być na garnuszku rodziców i zaczyna samo zarabiać. W ramach specjalnego cyklu PIT Last Minute, w którym Tax Care pomaga rozliczyć się z podatku, przypominamy, kiedy rodzice dorosłych, zarabiających dzieci nie obniżą swojego podatku za pomocą ulgi.

Dochód dorosłego dziecka nie może przekraczać 3089 zł

Jeśli dziecko zarabiało tylko niewielkie kwoty, które w całym 2012 r. nie przekroczyły łącznie 3089 zł (dotyczy to tylko rocznego dochodu opodatkowanego według skali podatkowej ze stawką 18% oraz dochodów z papierów wartościowych czy odsetek), rodzice w dalszym ciągu mają prawo do ulgi. Stracą ją jednak w całości, gdy ów limit został w 2012 r. przekroczony. Ale uwaga, nie wszystkie zarobki dziecka są do niego wliczane - na przykład w sytuacji, gdy dziecko pracowało na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a wynagrodzenie z tego tytułu nie przekraczało jednorazowo 200 zł.

Maksymalna, roczna kwota brutto zarobków pełnoletniego dziecka, która nie pozbawia rodziców prawa do ulgi prorodzinnej

Wyznaczony przez przepisy limit 3089 zł to dochód, czyli przychód (zarobki brutto) pomniejszony o koszty uzyskania przychodów (inne dla etatu, a inne dla umowy zlecenia). Dlatego żeby nie przekroczyć limitu dochodu w wysokości 3089 zł, płaca brutto dziecka nie powinna przekraczać:

Umowa o pracę – 3 200,25 zł*

Umowa zlecenie – 3 861,25 zł**

* przy założeniu, że cała kwota dotyczy umowy o pracę zawartą na jeden miesiąc, z kosztami uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł

** koszty wynoszą 20%

Dziecko na podatku liniowym? Z ulgi nici

Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli dziecko nie przekroczyło w ubiegłym roku  wspomnianego limitu, ale prowadziło działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową, rodzice mogą się z ulgą pożegnać. I to niezależnie od tego, czy dziecko prowadziło tak opodatkowaną działalność w całym roku, czy rozpoczęło ją dopiero w ostatnich miesiącach 2012 roku. Zachowają do niej prawo tylko wtedy, gdy firma dziecka była opodatkowana według skali podatkowej i jednocześnie zarobki z tejże działalności nie przekroczyły kwoty 3089 zł.

Najem prywatny ze stawką 8,5% bez limitu

Limit będzie obowiązywał także w przypadku, gdy dziecko nie prowadziło działalności, ale zarabiało na najmie prywatnym opodatkowanym skalą podatkową (na przykład gdy wynajmowało odziedziczone po dziadkach mieszkanie). W takiej sytuacji przekroczenie limitu pozbawi rodziców prawa do ulgi. Jeśli jednak przychód z prywatnego najmu jest opodatkowany zryczałtowaną, 8,5-proc. stawką, rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, niezależnie od kwoty zarobków z najmu.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Samotni rodzice z niższym podatkiem