Przedsiębiorcy wolą płacić niższe podatki niż...
http://sxc.hu/

Przedsiębiorcy wolą płacić niższe podatki niż korzystać z ulg

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zaledwie jedna trzecia prowadzących działalność uwzględniła w zeznaniu za 2011 r. ulgi podatkowe, wśród których najpopularniejsze były internetowa i prorodzinna.

Tylko 34% ankietowanych przedsiębiorców skorzystało z ulg podatkowych – wynika z badania Tax Care i Idea Bank, w którym sprawdziliśmy między innymi, jak wyglądało roczne rozliczenie najmniejszych przedsiębiorców – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (w ankiecie wzięło udział 1000 osób). Zbadaliśmy między innymi, ile osób skorzystało z preferencyjnych sposobów rozliczenia, a ile z dostępnych na gruncie ustawy o PIT ulg podatkowych.

1-454

Źródło: Tax Care

Ulgi nie dla wszystkich przedsiębiorców

Tak mała liczba mikrofirm korzystających z dostępnych w ustawie o PIT odliczeń może wynikać w znacznej mierze z wyboru formy opodatkowania. Osoby prowadzące działąlność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania: skalę podatkową ze stawkami 18% i 32%, 19-proc. podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. Pełne prawo do skorzystania z ulg podatkowych – łącznie z preferencyjnym wspólnym opodatkowaniem małżonków lub rozliczeniem jako osoba samotnie wychowująca dziecko - daje tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych. Prawo do niektórych odliczeń - np. dokonanych darowizn czy wydatków na korzystanie z internetu - mają także przedsiebiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Osoby płacące 19-proc. podatek liniowy mogą odliczyć w PIT tylko zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, natomiast „kartowicze” - tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne (osoby na karcie podatkowej nie składają rocznego zeznania, lecz deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne).

2-481

Źródło: Tax Care

Najpopularniejsza ulga internetowa

2011 r. był przedostatnim rokiem, w którym można było skorzystać z ulgi internetowej. I chociaż nie daje ona specjalnych korzyści finansowych (odliczyć od dochodu można maksimum 760 zł, co daje oszczędność na podatku między 136 zł – przy opodatkowaniu stawką 18%, a 243 zł – przy stawce 32%), to jednak cieszy się największą popularnością. Z tego rozwiązania podatkowego skorzystała ponad połowa (55,52%) przedsiębiorców, którzy przyznali się w badaniu do korzystania z ulg. Na drugim miejscu znalazła się ulga prorodzinna (czyli obniżenie podatku o 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko) – odliczyło ją około 47% przedsiębiorców korzystających z ulg. Znacznie mniej zdecydowało się na darowizny na rzecz organizacji realizujących cele pożytku publicznego. W ten sposób obniżyło swoje zobowiązanie wobec fiskusa zaledwie 18% korzystających z ulg przedsiębiorców. Jak wynika z badania wciąż najmniej dostępna jest ulga na nowe technologie. Skorzystało z niej tylko 1,45% przedsiębiorców obniżających zobowiązania wobec fiskusa za pomocą ulg.

3-505

Źródło: Tax Care

Większość przedsiębiorców rozlicza się samodzielnie

Wspólnie z małżonkiem rozliczyło się tylko 27% ankietowanych, a jako samotni rodzice - zaledwie 3% przedsiębiorców. Zdecydowana większość, bo 70% badanych, rozliczyła się oddzielnie. Tak duża dysproporcja pomiędzy osobami, które skorzystały z preferencyjnych form rozliczenia, a tymi, którzy rozliczyli swój PIT samodzielnie, bez wątpienia wiąże się z formą opodatkowania (co potwierdza wynik dotyczący korzystania z ulg). Jak widać, przedsiębiorcy bardziej cenią rozliczenie z fiskusem za pomocą 19-proc. stawki liniowej czy jeszcze niższych stawek stosowanych przy zryczałtowanych formach opodatkowania, niż możliwość wspólnego rozliczenia lub skorzystania z oferowanych w ustawie odliczeń.

 

Agata Szymborska – Sutton, Tax Care
Taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Co można odliczyć w PIT 2020?