Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Prywatna sprzedaż działek budowlanych bez podatku VAT
Redakcja
http://sxc.hu/

Prywatna sprzedaż działek budowlanych bez podatku VAT

Podziel się tym artykułem:   

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził w interpretacji z marca 2011 roku, że w przypadku, gdy podatnik w chwili nabycia nieruchomości , nie działa jako osoba wykonująca działalność gospodarczą, wówczas sprzedaż przez niego działek pod budowę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy  z 11 marca 2004 roku o podatku os towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wenwątrzwspólnotowa dostawa towarów. 

 

W przypadku, gdy podatnik wskazał, że początkowo na posiadanych nieruchomościach prowadził gospodarstwo rolne i sprzedawał pochodzące z niego produkty rolne, jednocześnie podkreślając, że od 1993r. nie prowadzi działalności rolniczej i tym samym nie wykorzystuje tych gruntów na potrzeby takiej działalności,  ich sprzedaż będzie traktowana jako sprzedaż majątku osobistego. Nie można więc w takiej sytuacji stwierdzić, że będzie on działał w tym przypadku jako rolnik (podmiot wymieniony w art.15 ust.2 ustawy), a wspomniana sprzedaż nastąpi w ramach prowadzonej przez niego działalności rolniczej. Opisane działki nie będą więc sprzedawane, jako wykorzystywane w działalności rolniczej.

 

W przytoczonej sytuacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zaznaczył, że podatnik w chwili nabycia nieruchomości nie działał jako osoba wykonująca działalność gospodarczą, oraz że w przyszłości sprzedając wydzielone z tej nieruchomości działki nie będzie występował w takiej roli.  

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl