Prywatna sprzedaż działek budowlanych bez podatku VAT - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Prywatna sprzedaż działek budowlanych bez podatku VAT
Redakcja
http://sxc.hu/

Prywatna sprzedaż działek budowlanych bez podatku VAT

Podziel się tym artykułem:   

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził w interpretacji z marca 2011 roku, że w przypadku, gdy podatnik w chwili nabycia nieruchomości , nie działa jako osoba wykonująca działalność gospodarczą, wówczas sprzedaż przez niego działek pod budowę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy  z 11 marca 2004 roku o podatku os towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wenwątrzwspólnotowa dostawa towarów. 

 

W przypadku, gdy podatnik wskazał, że początkowo na posiadanych nieruchomościach prowadził gospodarstwo rolne i sprzedawał pochodzące z niego produkty rolne, jednocześnie podkreślając, że od 1993r. nie prowadzi działalności rolniczej i tym samym nie wykorzystuje tych gruntów na potrzeby takiej działalności,  ich sprzedaż będzie traktowana jako sprzedaż majątku osobistego. Nie można więc w takiej sytuacji stwierdzić, że będzie on działał w tym przypadku jako rolnik (podmiot wymieniony w art.15 ust.2 ustawy), a wspomniana sprzedaż nastąpi w ramach prowadzonej przez niego działalności rolniczej. Opisane działki nie będą więc sprzedawane, jako wykorzystywane w działalności rolniczej.

 

W przytoczonej sytuacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zaznaczył, że podatnik w chwili nabycia nieruchomości nie działał jako osoba wykonująca działalność gospodarczą, oraz że w przyszłości sprzedając wydzielone z tej nieruchomości działki nie będzie występował w takiej roli.  

Podziel się tym artykułem: