Prostsze zasady stosowania akcyzy na temat ustawy o...
http://sxc.hu/
Deloitte

Prostsze zasady stosowania akcyzy na temat ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej została właśnie podpisana przez Prezydenta RP. Wprowadza ona, m.in. nowe zasady stosowania akcyzy, która dla przedsiębiorców jest jednym z najbardziej sformalizowanych podatków, a przez to trudnym w zrozumieniu i zastosowaniu. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, ustawa, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2015 roku jest dobrym, ale dopiero pierwszym krokiem w kierunku ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej polskim firmom, na które nałożony jest obowiązek akcyzowy.


Ustawa, która jest częścią pakietu deregulacyjnego, została przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Jednym z zagadnień, które obejmie, jest akcyza, czyli podatek pośredni nakładany na niektóre wyroby konsumpcyjne. Dotyczy to podmiotów działających, m.in. w branży paliwowej, chemicznej, alkoholowej, samochodowej czy energetycznej. Jak argumentują eksperci Deloitte z punktu widzenia przedsiębiorców akcyza jest jednym z najtrudniejszych podatków. „Kłopoty pojawiają się już przy ustaleniu obowiązku akcyzowego, szczególnie jeśli spółka nie ma w sposób jednoznaczny określonej klasyfikacji towaru do kodu CN, czyli nomenklatury scalonej. Ponadto, obowiązujące przepisy pełne są formalnych wymogów, których nie ma w przypadku innych danin: zgłoszenia, powiadomienia, oświadczenia, normy zużycia, normy ubytków etc. Na złożeniu deklaracji procedura jeszcze się nie kończy – czasem dochodzi zestawienie oświadczeń, informacja o wyrobach w składzie podatkowym czy oświadczenia o stosowanym zwolnieniu” – mówi Łukasz Janiga, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Zespół Akcyzy i Ceł, Deloitte.


Nowa ustawa wprowadza pojęcie „wiążącej informacji akcyzowej” (WIA). Umożliwi ona firmom, uzyskanie wiążącej dla organów podatkowych informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. Kiedy sam kod CN nie będzie wystarczający dla określenia obowiązków akcyzowych, to WIA będzie wskazywać inne parametry konieczne do ich ustalenia. „Przepisy określające zasady WIA w praktyce z pewnością będą rodzić wiele wątpliwości. Zarówno organy celne, jak i przedsiębiorcy będą musieli się nauczyć jak z tego narzędzia korzystać. Ważne jest to, że będzie istniała taka możliwość. Uzyskana informacja WIA będzie ważna także dla zdarzeń oraz transakcji, które będą mieć miejsce po jej wydaniu” – tłumaczyAnna Wibig, Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Zespół Akcyzy i Ceł, Deloitte.


Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza rewolucyjne zmiany w zakresie obrotu olejami opałowymi. Od przyszłego roku pojawi się opcja odstąpienia od możliwości nakładania sankcyjnej stawki podatku akcyzowego tylko z powodu braków formalnych. Od 1 stycznia 2015 r. to organy celne będą musiały udowodnić, że olej nie został zużyty na cele opałowe. Sankcja będzie możliwa również, gdy nie będzie można ustalić nabywcy towaru. „Dla tych podatników, którzy toczą obecnie spory z fiskusem bardzo istotne jest, że zmiany te będą miały również zastosowanie w sprawach wszczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2015 r.” – uzupełnia Łukasz Janiga. Ponadto będzie istniała możliwość złożenia oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego w umowie z kontrahentem. Do tej pory takie rozwiązanie było przywilejem dla nielicznych (np. przy gazie lub węglu), teraz będzie dostępne również dla sprzedawców oleju opałowego. „Umowę trzeba będzie przedstawić naczelnikowi organu celnego, a transakcje udokumentować fakturą. Ci, którzy nie skorzystają z tego uproszczenia, nadal będą musieli zbierać oświadczenia i składać zestawienie oświadczeń organom celnym, ale będzie ono zawierało mniej elementów” – wyjaśnia Łukasz Janiga.


Obecnie przepisy akcyzowe wymagają powiadomienia naczelnika urzędu celnego czy ewidencje akcyzowe są prowadzone na papierze czy elektronicznie. Brak jest jednak trybu tego powiadomienia. W konsekwencji zdarzały są spory podatników z organami, które próbowały np. kwestionować prawo do zwolnienia z podatku akcyzowego z powodu braku osobnego pisma zawiadamiającego o tym, że ewidencja będzie prowadzona na papierze. Od przyszłego roku nie będzie już tego wymogu. „Podpisana przez Prezydenta ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej rzeczywiście znacznie uprości życie przedsiębiorcom. Jednak przepisy określające podatek akcyzowy wymagają dalszych zmian deregulacyjnych. Trwają już prace legislacyjne w tym zakresie i miejmy nadzieję, że jak najszybciej ujrzą światło dzienne” – podsumowuje Anna Wibig. 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Będą zmiany w ustawie o podatku akcyzowym