Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Prezydent o zmianach w systemie emerytalnym
http://sxc.hu/

Prezydent o zmianach w systemie emerytalnym

W Belwederze w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina” odbyła się debata "Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości".

Zapewnienie odpowiednich dochodów na starość, w oparciu o solidarność pokoleniową jest jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stoją kraje europejskie, w tym także Polska. Nasza troska o adekwatność zabezpieczenia osób starszych w przyszłości wpisuje się w kontekst europejskiej debaty - mówił prezydent podczas spotkania z ekspertami na temat zmian w systemie emerytalnym.
 
W Belwederze odbyła się debata pt. "Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości". Spotkanie odbywa się w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina”. Efektem cyklu spotkań ma być Plan Działań , które należy podjąć, aby zwiększyć skuteczność socjalną systemu emerytalnego.

Coraz większy niepokój budzi przewidywana wysokość przyszłych emerytur. Trzeba dać odpowiedź, która dawałaby nadzieję, opartą o realne możliwości, odpowiedź na pytanie zasadnicze: czy jest możliwe zwiększanie emerytur w przyszłości, czy jest możliwe zapewnienie nieobniżania tych emerytur – powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, gdzie zagrożenie ubóstwem osób w wieku emerytalnym jest relatywnie niskie. Choć, jak dodał, ono istnieje. Należy podjąć kwestie zmian systemowych przeciwdziałających w przyszłości powiększaniu się ubóstwa ludzi starszych – mówił prezydent.

Zaznaczył też, że trzeba dyskutować o sposobach osiągnięcia równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, a także o tym, co zrobić, by usunąć bariery aktywności zawodowej i zatrudniania osób starszych. Zdaniem prezydenta, badania wskazują, że większość Polaków akceptuje wizję wydłużenia wieku emerytalnego, jeśli to będzie oznaczało lepsze gwarancje dotyczące wysokości świadczeń. Trzeba budować akceptację dla stojących przed Polską wyzwań – uważa Bronisław Komorowski.

Prezydent zapowiedział, że celem tej i kolejnych debat jest wspomożenie procesu budowy nowego kształtu systemu emerytalnego w oparciu o dialog społeczny, szerokie zrozumienie i akceptację dla koniecznych rozwiązań.

 

 

www.prezydent.pl

Loading Comments
Zainteresuje cię także