Prezydent o zmianach w systemie emerytalnym
http://sxc.hu/

Prezydent o zmianach w systemie emerytalnym

W Belwederze w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina” odbyła się debata "Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości".

Zapewnienie odpowiednich dochodów na starość, w oparciu o solidarność pokoleniową jest jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stoją kraje europejskie, w tym także Polska. Nasza troska o adekwatność zabezpieczenia osób starszych w przyszłości wpisuje się w kontekst europejskiej debaty - mówił prezydent podczas spotkania z ekspertami na temat zmian w systemie emerytalnym.
 
W Belwederze odbyła się debata pt. "Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości". Spotkanie odbywa się w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina”. Efektem cyklu spotkań ma być Plan Działań , które należy podjąć, aby zwiększyć skuteczność socjalną systemu emerytalnego.

Coraz większy niepokój budzi przewidywana wysokość przyszłych emerytur. Trzeba dać odpowiedź, która dawałaby nadzieję, opartą o realne możliwości, odpowiedź na pytanie zasadnicze: czy jest możliwe zwiększanie emerytur w przyszłości, czy jest możliwe zapewnienie nieobniżania tych emerytur – powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, gdzie zagrożenie ubóstwem osób w wieku emerytalnym jest relatywnie niskie. Choć, jak dodał, ono istnieje. Należy podjąć kwestie zmian systemowych przeciwdziałających w przyszłości powiększaniu się ubóstwa ludzi starszych – mówił prezydent.

Zaznaczył też, że trzeba dyskutować o sposobach osiągnięcia równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, a także o tym, co zrobić, by usunąć bariery aktywności zawodowej i zatrudniania osób starszych. Zdaniem prezydenta, badania wskazują, że większość Polaków akceptuje wizję wydłużenia wieku emerytalnego, jeśli to będzie oznaczało lepsze gwarancje dotyczące wysokości świadczeń. Trzeba budować akceptację dla stojących przed Polską wyzwań – uważa Bronisław Komorowski.

Prezydent zapowiedział, że celem tej i kolejnych debat jest wspomożenie procesu budowy nowego kształtu systemu emerytalnego w oparciu o dialog społeczny, szerokie zrozumienie i akceptację dla koniecznych rozwiązań.

 

 

www.prezydent.pl

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także