Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika
Prawo do odliczenia mimo błędnej stawki VAT
Redakcja
http://sxc.hu/

Prawo do odliczenia mimo błędnej stawki VAT

Podziel się tym artykułem:   

Błąd sprzedawcy przy wystawianiu faktury nie powoduje utraty przez nabywcę towaru prawa do odliczenia VAT-u.

Jeżeli sprzedawca, przez przypadek wpisze błędną stawkę podatku na fakturze, druga strona transakcji - kupujący dany produkt lub usługę, nie ponosi konsekwencji takiej pomyłki w postaci pozbawienia go możliwości odliczenia podatku VAT.

 

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ze względu na wprowadzenie licznych zmian i nowelizacji w przepisach o podatku od towarów i usług w ciągu ostatnich kilku miesięcy, część przedsiębiorców, wystawiając faktury automatycznie wpisuje nieaktualną stawkę podatkową, popełniając tym samym błąd.

 

Zdaniem ekspertów, w takiej sytuacji nabywca nie utraci prawa do odliczenia. Jednak kwota odliczenia VAT musi odpowiadać w tym przypadku kwocie wykazanej na fakturze przez dostawcę, nawet jeśli ten zastosował niewłaściwą stawkę VAT.

 

Art. 86 – 88 ustawy o VAT określają podstawowe zasady odliczenia podatku od towarów i usług. Kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Ustawa określa kilka przypadków, kiedy podatnik nie ma prawa do odliczenia. Jednak wśród nich, nie wymienia sytuacji, w której nabywca traci prawo do odliczenia VAT naliczonego z powodu zastosowania niewłaściwej stawki VAT przez dostawcę.

 

Niemniej, odliczenie nie przysługuje w przypadku, kiedy dostawca błędnie wykazał na frakturze transakcję opodatkowaną VAT, podczas gdy takie świadczenie podlega zwolnieniu z VAT lub nie podlega opodatkowaniu wcale. 

 

Eksperci twierdzą, że sytuacje, kiedy wyklucza się możliwość odliczenia VAT stanowią wyjątki od reguły. Tym samym, powinny podlegać wąskiej interpretacji. To z kolei oznacza, że z tego przepisu nie należy wywodzić ograniczenia prawa do odliczenia w przypadku, kiedy dostawca zastosował błędną stawkę VAT.

Podziel się tym artykułem: