Pracownik odwołany z urlopu może domagać się od szefa...
http://sxc.hu/
Tax Care

Pracownik odwołany z urlopu może domagać się od szefa zwrotu kosztów wyjazdu

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu. Co więcej, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie może się tego prawa zrzec.

- Przepisy regulują również liczbę dni przysługującego nam wypoczynku, zależną od naszego stażu pracy, a także, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Oznacza to, że prawo do minimum jednego długiego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku ma każdy – mówi Marta Szóstek, dyrektor obszaru usług kadrowo-płacowych Tax Care.  

Termin wypoczynku może dobierać według własnych planów, ale nie bez ograniczeń – wolne dni muszą być uzgodnione z pracodawcą i potwierdzone oficjalnie w planie urlopowym lub na wniosku urlopowym. Niestety, nawet w takiej sytuacji pracownik musi liczyć się z tym, że może zostać odwołany z rozpoczętego już urlopu, niezależnie od tego, czy spędza wakacje w rodzimym kurorcie czy też za granicą. 

Odwołanie tylko w wyjątkowych przypadkach

Nie oznacza to jednak, że szef może odwołać pracownika z urlopu w każdej sytuacji. Powinny bowiem zaistnieć okoliczności, których w chwili rozpoczęcia urlopu nie można było przewidzieć, a do tego obecność pracownika w firmie jest niezbędna (oba warunki muszą być spełnione łącznie). Przepisy nie precyzują co prawda, o jakie dokładnie okoliczności chodzi, ale w praktyce może to być na przykład kluczowe dla firmy, niezaplanowane wcześniej spotkanie służbowe czy dłuższa choroba osoby zastępującej wypoczywającego pracownika.

Koszty muszą być udokumentowane

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego wiąże się jednak dla pracodawcy z koniecznością zwrotu bezpośrednich kosztów, jakie pracownik poniósł w związku z urlopem. W takiej sytuacji firma ma obowiązek zwrócić pieniądze za przejazd (np. biletów lotniczych) czy zakwaterowanie. Zwrot dotyczy najczęściej tylko kosztów przypadających na wakacje pracownika, ale w niektórych przypadkach możliwy jest także zwrot pieniędzy za członków rodziny – na przykład za małe dzieci, które wypoczywały tylko pod opieką pracownika i musiały w związku z tym wrócić razem z nim. Pracownik, który występuje o zwrot kosztów , musi je udokumentować.

Na urlop bez telefonu

Trzeba jednak mieć na uwadze, że pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy, gdzie spędza urlop, nie musi także przekazywać szefowi kontaktu telefonicznego. W praktyce więc odwołanie go z urlopu może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

- Oczywiście pod warunkiem, że nie chwalimy się naszymi wojażami urlopowymi za pośrednictwem portali społecznościowych, do których dostęp jest dla każdego praktycznie nieograniczony - mówi Marta Szóstek.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl  

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Pracowników czekają duże  zmiany w kwestii podpisywania umów o pracę