Polskie firmy niechętnie korzystają z kredytów
http://sxc.hu/

Polskie firmy niechętnie korzystają z kredytów

Firmy bardzo ostrożnie korzystają z kredytów. Wolą finansować tak działalność operacyjną, jak i inwestycje ze środków własnych.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

- Grozi to jednak zmniejszeniem inwestycji i wpłynie na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując dzisiejsze dane NBP o podaży pieniądza w maju br.

- Co prawda od końca 2011 roku do końca maja br. kredyty przedsiębiorstw wzrosły prawie o 11 mld zł, ale po uwzględnieniu różnic kursowych ich wartość była wyższa tylko o 2 mld zł, czyli 0,8 proc. W tym samym czasie zmniejszyła się wartość depozytów przedsiębiorstw o 19,3 mld zł. Co prawda maj'2012 to przyrost tak depozytów (o 5,3 mld zł po wyeliminowaniu różnic kursowych), jak i kredytów firm (o 2,1 mld zł po wyeliminowaniu różnic kursowych) w stosunku do kwietnia'2012. Ale dane te potwierdzają jedynie, że firmy mają niską skłonność do inwestycji. Znaczenie własnych środków finansowych w finansowaniu działalności i rozwoju, które widać w informacji NBP dotyczącej podaży pieniądza, potwierdzają także dane GUS, z których wynika, że spadła płynność gotówkowa średnich i dużych przedsiębiorstw - z 40 proc. w I kwartale 2011 roku do 33,9 proc. w I kwartale 2012 roku. Jednocześnie, w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku wynik na działalności finansowej tych firm był dodatni - na poziomie ponad 2 mld zł - co wskazuje na niewielkie znaczenie korzystania z dźwigni finansowej przez przedsiębiorstwa.

Zmniejszenie skłonności przedsiębiorców do inwestycji może negatywnie wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego, ponieważ powoli zmniejszają się również inwestycje publiczne, kończy się bowiem finansowane z pieniędzy UE - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
De minimis – na czym polega wsparcie?