Polski system podatkowy to ruina
http://sxc.hu/

Polski system podatkowy to ruina

Najnowszy raport Banku Światowego i Międzynarodowej Korporacji Finansowej Doing Business 2012 potwierdził wysoki stopień skomplikowania polskiego prawa podatkowego. Polska wśród 183 analizowanych państw zajmuje pod tym względem dopiero 128. miejsce, co oznacza, że od ubiegłego roku spadła o 7 miejsc.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ponad 12 dni na czynności podatkowe

Polscy przedsiębiorcy muszą dokonać w ciągu roku 29 płatności związanych z obciążeniami podatkowymi, co zajmuje średnio 296 godzin rocznie ( 12 dni i 8 godzin). - Co prawda nastąpiła nieznaczna poprawa w stosunku do ubiegłego roku – udało się skrócić czas konieczny na dokonanie rozliczeń o 29 godzin, ale pogorszenie pozycji w rankingu świadczy o tym, że polskie władze nie dotrzymują kroku innym krajom usprawniającym swój system podatkowy - mówi ekspert Pracodawców RP ds. ekonomicznych, Olga Dzilińska.

Wystarczy porównać wartości przytoczonych wskaźników do średniej UE – 17 płatności pochłaniających 208 godzin, by przekonać się o skali problemu. Obciążenie polskiego przedsiębiorcy stanowi, w porównywanym zakresie, odpowiednio 171 i 142 proc. ciężaru, jaki musi ponieść jego hipotetyczny europejski konkurent.

Nieustanne nowelizacje i wysokie koszty

Ponadto sytuację płatników pogarszają nieustanne nowelizacje. - Tylko od października 2010 r. do końca lipca 2011 r. ustawa o VAT była nowelizowana osiem razy, co dodatkowo obciąża płatników koniecznością ciągłego śledzenia zmian w prawie - przypomina Olga Dzilińska. Taka konstrukcja prawa podatkowego zmusza przedsiębiorców do korzystania z pomocy wyspecjalizowanych w podatkach kancelarii i firm doradczych, narażając ich na dodatkowe koszty. Co więcej – w gąszczu skomplikowanych i niestabilnych przepisów nierzadko gubią się nawet powołani do jego stosowania urzędnicy. Dlatego konieczność uproszczenia prawa podatkowego nie budzi wątpliwości.

Prostota i przejrzystość zamiast ciągłych zmian

- Kolejne nowelizacje nie są lekiem. System podatkowy należy zbudować od początku w sposób spójny, bazując na nowych dyrektywach: prostoty i przejrzystości. Należy zmniejszyć liczbę płatności i czas, jaki pochłania biurokracja podatkowa. Warto rozważyć likwidację ulg i zastąpienie ich zwiększeniem kwoty wolnej od podatku. Proponowane reformy nie tylko odciążą przedsiębiorców, co może z kolei prowadzić do ich większej aktywności i w efekcie pobudzania polskiej gospodarki, lecz także pozwolą na dodatkowe oszczędności w budżecie państwa - mówi Olga Dzilińska.

 

Źródło: Pracodawcy RP

 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polski system podatkowy jest zmorą przedsiębiorców!