Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Polscy reformatorzy powinni skorzystać z holenderskich...
http://sxc.hu/

Polscy reformatorzy powinni skorzystać z holenderskich wzorców?

Premier Donald Tusk zapowiedział przeprowadzenie wielu reform, które uderzą w miliony Polaków, a ich skutki poznamy dopiero w perspektywie kilkunastu lat. Dlatego warto wziąć przykład z Holendrów, którzy na przestrzeni ostatnich 30-stu lat skutecznie ograniczyli wysokość wydatków socjalnych.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, w Holandii dzięki przeprowadzonym reformom udało się m. in. zmniejszyć koszty rent z tytułu niezdolności do pracy o ponad połowę oraz około czterokrotnie zredukować wydatki na zasiłki dla bezrobotnych.

Synteza raportu „Reformujący Holender, czyli jak wydatki na renty zmniejszyć o połowę, na zasiłki dla bezrobotnych – prawie czterokrotnie i pracować o trzy lata dłużej?” wskazuje, że:

Dzięki reformom rynku pracy w Holandii znacznie zmniejszyły się wydatki socjalne. Koszty rent z tytułu niezdolności do pracy spadły o ponad połowę, tj. o 2.2 pkt. proc. - z 4 proc. PKB w 1983 r. do 1.8 proc. w roku 2003. Wydatki na zasiłki dla bezrobotnych spadły blisko czterokrotnie - z 3.9 proc. PKB w 1983 r. do 1.1 proc. PKB w 2003 r. O trzy lata wzrósł wiek efektywnego przechodzenia na emeryturę, trwale wzrosły współczynniki zatrudnienia i aktywności zawodowej ludności we wszystkich grupach wiekowych, a szczególnie osób w wieku 55-64 lata.

Przełomem w polityce gospodarczej i rynku pracy było zawarcie pomiędzy partnerami społecznymi a rządem porozumienia w Wassenaar w 1982 r.

Reformy miały charakter kompleksowy. Obejmowały ograniczenie dostępu do wcześniejszych emerytur, zmiany w systemie rentowym, zasiłków chorobowych i zasiłków dla bezrobotnych. Wzmocniły one bodźce pracodawców do zwiększenia zatrudnienia oraz pracowników do dłuższej aktywności zawodowej.

Reformy lat 80. nastawione były na zmniejszenie stopy zastąpienia i wysokości świadczeń, zaś te, wprowadzone w latach 90. ukierunkowane były na ograniczenie skali odpływu z rynku pracy. Początek XXI w. przyniósł reformy utrwalające osiągnięte rezultaty.

Dodatkowym czynnikiem wspierającym i wzmacniającym skutki reform był wzrost gospodarczy będący skutkiem restrukturyzacji gospodarki oraz powiązanym z nią wzrostem popytu na pracę.

Przypomnijmy, że nowo powstały rząd ma w planach m. in. likwidację ulg prorodzinnych, zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia, reformę KRUS i podwyżkę składki rentowej po stronie pracodawców. Informacje o planowanych przez rząd zmianach niektórych przepisów podatkowych mogą śledzić Państwo TUTAJ.

Zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi formularze podatkowe mogą pobrać Państwo TUTAJ.

Pełna treść raportu FOR jest dostępna TUTAJ.

 

Źródło: FOR

Loading Comments
Zainteresuje cię także