Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Polityka gospodarcza Polski pod lupą MFW
Redakcja
http://sxc.hu/

Polityka gospodarcza Polski pod lupą MFW

Podziel się tym artykułem:   

W dniach 4-12 maja odwiedziła Polskę misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Komisja miała za zadanie zapoznać się z aktualną sytuacją gospodarczą kraju; planami polityki gospodarczej, budżetowej i monetarnej, a także zebrać dane statystyczne.

10 maja wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak spotkał się z ekonomistami Międzynarodowego Funduszu Walutowego pod przewodnictwem Jamesa Morsinka. Przeprowadzali oni coroczną ocenę polityki gospodarczej Polski jako kraju członkowskiego Funduszu. Międzynarodowy Fundusz Walutowa jest to międzynarodowa organizacja działająca z ramienia ONZ zajmująca się kwestią stabilizacji ekonomicznej na świecie.

Raport wskazuje na pilną potrzebę normalizacji podczas wzrostu ekonomicznego, dalsze wzmacnianie uzdrawiania systemu bankowego oraz dalsze reformy. Według Funduszu wzrost PKB w Polsce w 2011 r. będzie wynosił 3,7 proc., a w 2012 r. 3,9 proc.

Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, iż prace sejmowe nad projektem ustawy budżetowej są już zakończone. Przewidywany deficyt w 2012 r. ma nie przekroczyć 35 mld zł, wysokość dochodów ma wynosić 292,7 mld zł, a wysokość wydatków ma nie być wyższa niż 327,7 mld zł.

Wstępne badania GUS-u szacują wysokość wzrostu PKB w 2010 r. na 3,8 proc. Wicepremier przewiduje, że wyniki naszych osiągnięć gospodarczych umieszczą nas wśród europejskich liderów. „W I kw. tego roku oczekujemy wyniku na poziomie ok. 4,5 proc. Mamy nadzieję, że zjawiska, takie jak spadek cen ropy naftowej, które ostatnio obserwowaliśmy, zwiastują obniżkę cen na rynku towarów i usług” – stwierdził, podkreślając, iż duży wpływ na poziom cen towarów i usług w Polsce ma sytuacja na rynkach światowych.

Podziel się tym artykułem: