
Od początku roku do 31 stycznia podatnicy przesłali ponad milion dokumentów w formie elektronicznej do organów podatkowych. O wzrastającej popularności e-deklaracji świadczy fakt, że to o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.
Statystyki wskazują na coraz powszechniejsze korzystanie z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez internet. W 2008 r., gdy system został uruchomiony, na tę formę rozliczenia w styczniu zdecydowało się tylko 470 osób. Kolejne lata przynosiły sukcesywny wzrost zainteresowania e-deklaracjami, by na koniec stycznia 2012 r. system przyjął ponad milion dokumentów złożonych w tej formie.
Najczęściej składanymi formularzami w tym okresie były: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7.
Składanie deklaracji podatkowych przez Internet jest najtańszą, najszybszą i najwygodniejszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Warto skorzystać z darmowego programu PIT PRO 2011, który można pobrać TUTAJ. Program jest w pełni skonfigurowany z systemem e-deklaracje, pozwalającym na zgłoszenie zeznania rocznego drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów. Elektronicznie złożone zeznanie generuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.
Rosnąca popularność tego systemu wynika nie tylko z faktu, że z roku na rok staje się on coraz bardziej funkcjonalny. Duży wpływ na to zjawisko ma również fakt, że Polacy coraz powszechniej wykorzystują internet do załatwiania codziennych spraw.
Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Jeżeli ryczałtowcy nie wywiązali się jeszcze z obowiązku rozliczenia się z fiskusem do 31 stycznia, warto by zrobili to jak najszybciej za pomocą programu PIT PRO 2011. W przypadku szybkiego dostarczenia zeznania do urzędu, może uda się uniknąć kary grzywny, jaką na podatnika może nałożyć organ podatkowy.
Termin ten obowiązuje też podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej, którzy zobowiązani są do przekazania rocznej deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od podatku (PIT-16A) oraz podatników płacących zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A).
Źródło: Ministerstwo Finansów