Podatniku! To ostatni dzwonek, aby skorzystać z ulg...
http://sxc.hu/

Podatniku! To ostatni dzwonek, aby skorzystać z ulg podatkowych

W 2013 roku zmienią się zasady korzystania z ulgi prorodzinnej, a ulga internetowa zostanie całkowicie zlikwidowana. Tak w swoim expose zapowiedział premier Donald Tusk.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Likwidacja ulg podatkowych a dodatkowe zyski budżetu

Rząd od 2013 roku planuje zmianę zasad przyznawania ulgi prorodzinnej. Jej wartość ma zostać podniesiona o 50 proc. na trzecie i kolejne dziecko. Jak wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych, będzie to kosztować budżet państwa około 170 mln złotych rocznie. Natomiast zniesienie ulgi na dzieci oraz „becikowego” dla rodzin posiadających jedno dziecko, których łączne dochody przewyższają wartość progu podatkowego (85 528 zł rocznie), miałoby dać budżetowi państwa wpływy w wysokości około 250 mln złotych rocznie. Z kolei całkowita likwidacja ulgi internetowej pozwoliłaby zaoszczędzić państwu około 470 mln złotych.

Warto zatem skorzystać z jednej z ostatnich możliwości odliczenia preferencyjnych ulg podatkowych.

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Ulga z tytułu wychowywania dzieci (zwana inaczej ulgą prorodzinną) przysługuje obojgu rodzicom, gdy wychowują dziecko od momentu urodzenia do 25. roku życia. Jeśli osiągnie ono pełnoletniość, to musi posiadać status ucznia, o ile opiekunowie chcą uzyskać ulgę prorodzinną. Kwota ulgi za cały rok podatkowy wynosi 1112,04 zł (92,67 zł za jeden miesiąc opieki) na każde dziecko. Skorzystać z niej mogą podatnicy rozliczający się według skali podatkowej. Tak więc należy pamiętać, by do zeznania rocznego (formularz PIT-36 lub PIT-37) dołączyć wypełniony PIT-O.

>>>Pobierz aktywny formularz PIT-36 od Podatnik.info<<<

>>>Pobierz aktywny formularz PIT-37 od Podatnik.info<<<

>>>Pobierz aktywny formularz PIT-O od Podatnik.info<<<

Trzeba jednak mieć na uwadze obowiązujący limit zarobków dziecka w roku podatkowym (3091 zł), po przekroczeniu którego rodzice lub opiekunowie prawni tracą przywilej do wyżej wymienionej ulgi.

Dokumentami, które potwierdzą prawo rodziców do ulgi mogą być np. :

• odpis aktu urodzenia dziecka,
• zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
• odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowa zawarta między rodziną zastępczą a starostą,
• zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Komu przysługuje ulga internetowa?

Ulgę internetową mogą odliczyć podatnicy ponoszący wydatki z tytułu użytkowania sieci internet w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł brutto rocznie. Usługa musi być udokumentowana fakturą VAT (może mieć formę elektroniczną), wystawioną na nazwisko podatnika. Każde z małżonków ma prawo odliczyć 760 zł i najlepiej zadbać, by faktury zawierały dane osobowe zarówno męża, jak i żony. Warto zapobiec możliwości kwestionowania przez organy podatkowe prawa do skorzystania z ulgi przez oboje małżonków w sytuacji, kiedy faktura jest wystawiona tylko na jedną osobę. Więcej na ten temat możecie przeczytać Państwo TUTAJ.

Od nowego roku odliczenia będą mogły dokonać osoby korzystające z sieci internetowej nie tylko w miejscu zamieszkania, ale również używające np. mobilnego internetu.

PIT-36 lub PIT-37), którzy do zeznania rocznego muszą dołączyć PIT-O. Z preferencyjnej ulgi skorzystać mogą także podatnicy opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Muszą oni do PIT-28 dołączyć PIT-O.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także