Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Podatniku otrzymałeś PIT-11? To czas rozliczyć się z...
http://sxc.hu/

Podatniku otrzymałeś PIT-11? To czas rozliczyć się z fiskusem

Do końca lutego płatnicy mieli czas, aby przekazać podatnikom na formularzu PIT-11 informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2011 roku. Tak więc większość Polaków z pewnością posiada już wszystkie niezbędne dane potrzebne do wypełnienia zeznania rocznego i rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Ministerstwo Finansów zachęca Polaków, aby nie zwlekali do ostatniej chwili ze złożeniem rozliczenia rocznego, tylko zrobili to jak najszybciej za pośrednictwem internetu. W tym celu resort prowadzi akcję informacyjną o nazwie Szybki PIT. W łatwy sposób można wypełnić i wysłać e-PIT do organu podatkowego za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ.

Szybkie i proste wypełnienie e-PIT

Ministerstwo Finansów przypomina, że podatnicy muszą rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia. Warto jednak zrobić to wcześniej i uniknąć stresu związanego z długimi kolejkami w urzędzie skarbowym czy na poczcie. Złożenie PIT-u teraz pozwoli nam także uniknąć niepotrzebnego pośpiechu mogącego skutkować popełnieniem pomyłki w zeznaniu i koniecznością dokonania jego korekty.

Dlatego coraz większą popularnością cieszy się rozliczenie w formie elektronicznej, które jest najprostszą i najszybszą metodą złożenia zeznania podatkowego. Za pomocą programu PIT PRO 2011 możemy wypełnić i dostarczyć do urzędu zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 wraz z załącznikami umożliwiającymi skorzystanie z ulg podatkowych. Podatnik nie musi posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ponieważ jest identyfikowany przez resort za pomocą pięciu cech: imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy.

Kolejnym argumentem zachęcającym do rozliczenia się za pośrednictwem internetu jest możliwość otrzymania nadpłaty podatku nawet już po kilku dniach od daty złożenia zeznania w urzędzie. Urzędnicy podkreślają, że szybciej i wygodniej wprowadza się im do systemu komputerowego dane podatników dostarczone w formie elektronicznej niż na papierowym formularzu. Należy pamiętać, że dowodem potwierdzającym przesłanie e-PIT do Ministerstwa jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które można uzyskać przy pomocy programu PIT PRO 2011.

Działania Ministerstwa Finansów to początek rozwoju e-administracji w Polsce

Jak wynika z przygotowanego przez ONZ raportu o nazwie E-Government Survey, Polska zajmuje dopiero 47 miejsce pod względem zinformatyzowania procesów zarządzania państwem. Wyprzedza nas nie tylko Holandia, Wielka Brytania i Dania, ale również Kazachstan, Litwa czy Węgry. Polska systematycznie jest coraz niżej klasyfikowana w powyższym rankingu ( w 2008 r. – 33 miejsce, w 2010 r. – 45). ONZ nisko oceniła tzw. e-participation naszego kraju, czyli współdziałanie z obywatelami w internecie czy też przeprowadzanie e-wyborów. Pod tym względem zostaliśmy ocenieni gorzej niż m. in. Gruzja czy Senegal.

Działania Ministerstwa Finansów to dopiero pierwszy krok, aby obywatele coraz więcej spraw urzędowych mogli załatwić przez internet. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być niedawne utworzenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, którego priorytetem będzie rozwój e-administracji w Polsce.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Zainteresuje cię także