Podatek za sprzedaż samochodu w 2018 - jak rozliczyć w...
FreeImages
Podatnik.Info

Podatek za sprzedaż samochodu w 2018 - jak rozliczyć w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W związku z tym, dla niektórych przedsiębiorców jego sprzedaż może się wiązać z zapłatą większej kwoty podatku.  

  

Jak przeprowadzić rozliczenie PIT firmy w przypadku sprzedaży pojazdu osobowego?

Jesteś przedsiębiorcą i planujesz sprzedaż samochodu osobowego, który został wpisany do ewidencji środków trwałych (czyli jest wykorzystywany wyłącznie w celach służbowych), ale nie jest w 100% zamortyzowany? Jeśli jego wartość przewyższa kwotę 150 tys. zł, musisz przygotować się na to, że od 2019 roku rozliczenie PIT w takiej sytuacji nie jest już tak korzystne, jak wcześniej. Wynika to ze zmiany przepisów, które nie pozwalają na odliczenie w kosztach wszystkich niezamortyzowanych odpisów.

 

Ustawa o PIT informuje, że jeśli w ramach działalności gospodarczej dojdzie do sprzedaży samochodu osobowego, zaliczanego do środków trwałych, stratę bądź dochód stanowi różnica między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia tego auta a jego wartością początkową, która była wykazana w ewidencji środków trwałych. Wartość ta podlega ograniczeniu do maksymalnie 150 tys. zł. Po odjęciu od tej kwoty sumy odpisów amortyzacyjnych, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, można obliczyć wysokość dochodu lub straty.

 

Wpływ nowych przepisów na wysokość podatku przedsiębiorców

Kiedyś limit odpisów amortyzacyjnych od początkowej wartości firmowego pojazdu osobowego był mniejszy i wynosił 86 tys. zł zamiast 150 tys. zł. Z drugiej strony, można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość wszystkich niezamortyzowanych odpisów pojazdu, jeśli był on uznany za środek trwały. Teraz nie będzie to już możliwe, a przedsiębiorca, który zakupił pojazd droższy niż 150 tys. zł musi zapłacić większy podatek, jeżeli zdecyduje się na sprzedaż samochodu. Wynika to z tego, że przeprowadzając rozliczenie PIT online, będzie miał obowiązek wykazać większy dochód, który jeszcze np. w 2018 r. byłby pomniejszony o niezamortyzowane części samochodu. W rezultacie wysokość jego podatku wzrośnie. Z tego powodu zmiana w prawie najprawdopodobniej nie spotka się z ciepłym przyjęciem przez przedsiębiorców, którzy planują sprzedaż samochodów osobowych o większej wartości niż 150 tys. zł.

  

Warto pamiętać, że nowe przepisy mają zastosowanie jedynie w przypadku pojazdów osobowych, które zostały wpisane do ewidencji środków trwałych najwcześniej 1 stycznia 2019 roku. Jeśli wpis miał miejsce przed tą datą, przedsiębiorca nie podlega nowym zasadom i może skorzystać z większej kwoty odliczenia. Jeśli planujesz sprzedaż pojazdu firmowego, ale nie wiesz, jak poprawnie przeprowadzić rozliczenie PIT przez internet, wykorzystaj do tego specjalny program – on przeprowadzi niezbędnie obliczenia, zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami.

  

Rozlicz PIT za 2018 już dziś! 

 

 Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak obliczyć ulgę mieszkaniową 2022? Ekspert odpowiada!