Podatek solidarnościowy w PIT 2019 – kto będzie musiał...
Podatek dla najbogatszych - podatek solidarnościowy w rozliczeniu PIT 2018/2019.
Podatnik.Info

Podatek solidarnościowy w PIT 2019 – kto będzie musiał go płacić?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Powołanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Niedawno założony SFWON ma za zadanie zapewnić osobom niepełnosprawnym dodatkowe wsparcie zawodowe, społeczne i zdrowotne. Nowo powstały podatek solidarnościowy, który zasili budżet SFWON, ma być ściągany z osób, których dochody przekroczą w obecnym roku podatkowym sumę 1 miliona złotych (ok. 87 tys. miesięcznie) i ma wynosić 4% nadwyżki tej kwoty.

  

Na łączną kwotę dochodów składać się mają sumy zawarte w deklaracjach podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-40A, od których zostaną odjęte kwoty składek na ZUS oraz kosztów podatkowych. Wymienione powyżej deklaracje dotyczą m.in. dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, odpłatnego zbycia m. in. papierów wartościowych i akcji, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej. Wszystkie powyższe formularze znajdują się w bazie Programu PIT. Jeśli dochody użytkownika przekroczą progi, których dotyczy podatek solidarnościowy, program go o tym poinformuje.

  

Oprócz wspomnianego powyżej podatku, część zasobów finansowych SFWON pochodzić będzie z Funduszu Pracy (0.15% składek). W uzasadnieniu projektu stwierdzono, iż socjalny charakter podatku jest rozpowszechniony w krajach Europy, takich jak Niemcy, Włochy, Łotwa oraz Grecja. Wprowadzony podatek solidarnościowy, w przeciwieństwie do rozwiązań wdrożonych za granicą (dodatkowy podatek bądź składka podatku dochodowego, podatek majątkowy, składka na ubezpieczenie społeczne), przeznaczony jest wyłącznie na jeden cel.

  

Podatek solidarnościowy na gruncie polskim

Według opracowanych statystyk, podatek solidarnościowy dotyczyć będzie ok. 22,7 tys. Polaków. Wszyscy podatnicy będą jednak zobligowani do uiszczenia wyższej o 0,15% składki na Fundusz Pracy. Zdaniem ekspertów, 70% osób, które przekroczą próg zapłaty podatku solidarnościowego to przedsiębiorcy. Najczęściej pracują oni w ramach średnich rodzinnych firm, zarejestrowanych jako spółki osobowe bądź jednoosobowej działalności gospodarczej.

  

Podatek solidarnościowy podzielił opinię publiczną na entuzjastów i sceptyków. Osoby wspierające projekt widzą w nim szansę pomocy osobom potrzebującym. Krytycy inicjatywy dopatrują się w nim kary od przedsiębiorczości, która może przyczynić się do przeniesienia rezydencji podatkowych poza granice kraju.

  

Nie jesteś pewien, czy podatek solidarnościowy Cię dotyczy albo ile będzie wynosił? Każda osoba zainteresowana precyzyjną i prostą w obsłudze aplikacją do wyliczenia należnego podatku, powinna skorzystać z rozwiązań proponowanych przez Program PIT, który w klarowny sposób przedstawi zobowiązania finansowe względem fiskusa, w tym podatek solidarnościowy.

Autor artykułu: Specjalista ds. księgowo-finansowych Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek solidarnościowy 2019 - PIT dla najbogatszych – kto go zapłaci?