Podatek PCC na pierwsze mieszkanie – nadeszły ważne...
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Podatek PCC na pierwsze mieszkanie – nadeszły ważne zmiany!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Podatek PCC na pierwsze mieszkanie – nadchodzą zmiany!

Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza skrót PCC oraz z jakimi obowiązkami się wiąże. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych, który musi opłacić każda osoba dokonująca zakup nieobjęty koniecznością zapłaty podatku VAT. Dotyczy między innymi nabycia nieruchomości czy samochodu. Jeżeli podatnik decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, wówczas jest zobowiązany do uiszczenia podatku PCC w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Podatek PCC obowiązuje od 1 stycznia 2001 roku i zastępuje opłatę skarbową, która obowiązywała wcześniej w przypadku zawierania umów cywilnoprawnych. Podatnik objęty obowiązkiem zapłaty musi przygotować deklarację PCC-3, a następnie wpłacić ustaloną kwotę do urzędu skarbowego. Zazwyczaj tymi formalnościami zajmuje się notariusz sporządzający umowę.

Co ważne, decydując się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli bezpośrednio od dewelopera, nie ma obowiązku opłacania PCC. W takim przypadku transakcja jest objęta już VAT-em. Podatku od czynności cywilnoprawnych nie muszą opłacać również kupujący, podpisujący umowę z podmiotem zwolnionym z VAT-u.

Nadchodzą jednak zmiany, które wpłyną na obowiązki podatników dokonujących zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Są one związane bezpośrednio z programem rządowym Pierwsze Mieszkanie. Osoby decydujące się na inwestycję mogą skorzystać od 1 lipca 2023 roku z bezpiecznego kredytu 2%, czyli systemu dopłat do kredytu hipotecznego. Ponadto rząd przewidział dodatkowe preferencje związane z obowiązkami podatkowymi.

Podatek PCC na pierwsze mieszkanie został objęty ulgą. Co ważne, preferencje zasady dotyczą nie tylko osób korzystających z finansowania Bezpiecznym Kredytem 2%. Dzięki temu każda osoba może kupić swoje pierwsze mieszkanie bez PCC. Od kiedy przepisy wchodzą w życie? O czym należy pamiętać? Odpowiadamy poniżej.

Podatek od kupna mieszkania 2023 – co się zmieni?

Podatek od kupna mieszkania 2023 nie będzie obowiązywał nadal osób, które zdecydują się na inwestycję w nieruchomość z rynku pierwotnego. Zmiany dotyczą głównie podatników zawierających umowę na zakup mieszkania lub domu mających wcześniej innych właścicieli. Do tej pory obowiązywał podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% wartości rynkowej wartości nieruchomości. Zmiana przepisów pozwoli jednak zaoszczędzić tę kwotę.

Spójrzmy na przykład.

Podatnik decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, którego wartość wynosi 700 000 zł. W związku z inwestycją jest zobowiązany do zapłacenia 14 000 zł podatku PCC.

Nowe przepisy mogą wpłynąć znacząco na wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Zgodnie ze zmianami, podatnik zostanie zwolniony z opłacenia podatku PCC, co przy zakupie mieszkania o wartości 700 000 zł zapewni mu oszczędności na poziomie 14 000 zł. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każda osoba kupująca nieruchomość z rynku wtórnego będzie mogła skorzystać z ulgi.

Podatek od kupna mieszkania 2023 nie obowiązuje osób, które zdecydowały się na zakup wyłącznie pierwszego w życiu mieszkania lub domu. Przy zakupie kolejnej nieruchomości obowiązuje PCC. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami osoby decydujące się na zakup szóstej i kolejnej nieruchomości będą musiały opłacić znacznie wyższy podatek. Wyniesie on 6%.

Według zapewnień rządu, te zmiany mają zapobiegać negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym.

Uwaga! Pojawia się jednak wyjątek. Z ulgi na podatek PCC mogą skorzystać również osoby, które mają udział w nieruchomości – nie większy niż 50% – nabytej w drodze dziedziczenia.

Pierwsze mieszkanie bez PCC – od kiedy?

Dzięki nowym przepisom można kupić pierwsze mieszkanie bez PCC. Od kiedy taka możliwość jest dostępna? Zgodnie z okresem legislacji oraz wprowadzeniem nowych przepisów, podatnicy nie będą musieli opłacać podatku już od 31 sierpnia 2023 roku. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące obowiązującego aktu prawnego.

Z dniem 31 sierpnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja z 26 maja 2023 r. ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1463).

Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zakupu mieszkania na kredyt przepisy prezentują się inaczej. Jeżeli zostanie ustanowiona hipoteka, pojawia się podatek PCC na pierwsze mieszkanie. Podatnik ma obowiązek zapłaty należności do urzędu skarbowego, która wynosi 19 zł lub 0.01%. Należy podkreślić, że dotyczy to każdej umowy niezależnie od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego czy też wtórnego.

Jeżeli podatnik zdecyduje się na zakup mieszkania w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, wówczas będzie musiał dopełnić formalności względem urzędu skarbowego.

Podsumowanie: Podatek PCC na pierwsze mieszkanie – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy kluczowe kwestie, o których należy pamiętać po zmianach podatkowych.

  • Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, który musi opłacić każda osoba decydująca się na zakup mieszkania lub domu od właściciela nieobjętego obowiązkiem zapłaty podatku VAT.
  • Oznacza to, że podatek PCC należy opłacić, jeżeli inwestycja obejmuje nieruchomości z rynku wtórnego.
  • Przed zmianami należało pamiętać o wypełnieniu deklaracji PCC-3 oraz opłaceniu podatku w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatek jest obliczany i odprowadzany zazwyczaj bezpośrednio przez notariusza, który zajmuje się przygotowaniem umowy.
  • Podatek PCC na pierwsze mieszkanie został jednak zniesiony przez rząd. Jest to jednym z wyników wdrożenia programu Pierwsze Mieszkanie, który umożliwia dofinansowanie do zakupu nieruchomości Bezpiecznym Kredytem 2%.
  • Dzięki wprowadzonym regulacjom można kupić pierwsze mieszkanie bez PCC. Od kiedy obowiązują nowe przepisy? Z dniem 31 sierpnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja z 26 maja 2023 r. ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1463).
  • Ulga wprowadzona przez rząd dotyczy wyłącznie osób, które decydują się na zakup domu lub nieruchomości po raz pierwszy w życiu. Dotyczy ona rynku wtórnego, ponieważ w przypadku transakcji zawieranej z deweloperem nie obowiązuje podatek PCC.
  • Z ulgi mogą skorzystać także osoby posiadające nie więcej niż 50% udziału nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia.
  • Jeżeli podatnik decyduje się na zakup mieszkania na kredyt, wówczas w momencie ustanowienia hipoteki pojawia się obowiązek zapłaty podatku. Wynosi on 19 zł lub 0.01%. Nie ma tutaj znaczenia, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego.
  • Ponadto nowe przepisy wprowadzają wyższy podatek PCC dla osób kupujących szóste lub kolejne mieszkanie. Wynosi on 6%.

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące zasad rozliczania zakupu nieruchomości z urzędem skarbowym, możesz liczyć na pomoc naszych ekspertów. Każdy użytkownik korzystający z programu Podatnik.info zyskuje szansę na zadanie dowolnego pytania specjalistom z obszaru księgowości, finansów oraz prawa podatkowego. Ponadto w okresie rozliczania deklaracji podatkowej możesz skorzystać z trzech rozwiązań umożliwiających dopełnienie formalności nawet w 5 minut! Sprawdź, co jeszcze zyskasz, decydując się na Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płaca minimalna 2025 – czy możemy spodziewać się podwyżki?