Podatek od zbiórek charytatywnych – czy będzie...
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Podatek od zbiórek charytatywnych – czy będzie obowiązywał?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Podatek od zbiórek charytatywnych – czym jest?

Od stycznia 2023 roku zaczęły pojawiać się informacje na temat zmian przygotowywanych przez rząd, które znalazły się w tzw. ustawie deregulacyjnej. Większość przepisów budzących sprzeciw społeczny dotyczyła przede wszystkim kwestii opodatkowania zbiórek publicznych na cele dobroczynne. W dniu 20 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, którą sejm uchwalił 26 stycznia.

Celem zmian wprowadzonych przez rząd jest likwidowanie zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 lipca. Nie powinien dziwić więc fakt, że coraz więcej osób zastanawia się, jakie będą skutki nowych przepisów. Na początku warto wyjaśnić, czym jest podatek od zbiórek charytatywnych. Jak się okazuje, nie jest to nowość, dlatego warto przyjrzeć się bliżej nowym przepisom i wyjaśnić kilka nieścisłości.

Opodatkowanie od zbiórek charytatywnych pojawiło się na ustach wielu osób ze względu na zmiany w obrębie podatku od darowizn. Ten z kolei nie jest nowością. Dotychczas obowiązujące przepisy znajdują się w ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 1983 Nr 45 poz. 207). Do 30 czerwca 2023 roku będą obowiązywały przepisy uwzględnione w tym akcie prawnym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

 • 10 434 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, czyli małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha czy teściowa.
 • 7 878 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej, czyli dzieci lub wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
 • 5 308 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej, czyli pozostali darczyńcy.

Jeżeli podatnik organizuje zbiórkę na jednym z popularnych serwisów crowdfundingowych, musi liczyć się z koniecznością opłacenia podatku od darowizn. Obowiązek uregulowania zobowiązania powstaje, gdy kwota wpłaty od jednej osoby przekracza wysokość powyższych limitów. Co ważne, dotyczy to nie tylko jednorazowych wpłat, ale sumy darowizn przeznaczonych przez konkretnego darczyńcę w ciągu pięciu lat.

Zdarza się jednak, że interpretacja indywidualnej sytuacji powoduje zwolnienie z obowiązku podatkowego.

Opodatkowanie zbiórek charytatywnych – rząd podpisał ustawę

W kwietniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia powyższe przepisy. Zmiany mają wejść w życiu 1 lipca, a tym samym zostanie zmodyfikowane opodatkowanie zbiórek charytatywnych. Zgodnie z założeniami, organizator takiej „zrzutki” będzie musiał zapłacić podatek, jeżeli otrzyma darowizny od wielu osób z:

 • III grupy podatkowej, których suma przekroczy kwotę 54 180 zł w ciągu pięciu lat,
 • II grupy podatkowej, których suma przekroczy kwotę 81 270 zł w ciągu pięciu lat,
 • III grupy podatkowej, których suma przekroczy kwotę 108 360 zł w ciągu pięciu lat.

Co ważne, obecnie obowiązujące przepisy nakładały limity wyłącznie na kwotę wpłacaną przez jedną osobę. Podpisana ustawa wprowadza ograniczenia dotyczące wpłat od wielu osób.

Pojawiły się jednak również pozytywne zmiany, które obejmują bezpośrednio podwyższenie kwot wolnych od podatku dotyczących wpłat od jednej osoby. Prezentują się one następująco:

 • 36 120 zł w przypadku I grupy podatkowej,
 • 27 090 zł w przypadku II grupy podatkowej,
 • 18 060 zł w przypadku III grupy podatkowej.

Zwróćmy uwagę na wysokość stawek oraz limity, które obowiązują zgodnie z przepisami obowiązującymi do 30 czerwca 2023 roku. Obecnie podatek od zbiórek charytatywnych wynosi w przypadku:

 • I grupy podatkowej: do kwoty 11 128 zł – 3%, 333.90 zł i 5% od nadwyżki 11 128 zł oraz 890.30 zł i 7% od nadwyżki ponad 22 256 zł
 • II grupy podatkowej: do kwoty 11 128 zł – 7%, 779.00 zł i 9% od nadwyżki 11 128 zł oraz 1780.60 zł i 12% od nadwyżki ponad 22 256 zł
 • III grupy podatkowej: do kwoty 11 128 zł – 12%, 1335.40 zł i 16% od nadwyżki 11 128 zł oraz 3 115.90 zł i 20% od nadwyżki ponad 22 256 zł

Warto jednak zaznaczyć, że sprzeciw społeczny oraz kontrowersje narastające wokół nowych przepisów doprowadziły do kolejnych zmian. To natomiast rodzi pytanie, czy podatek od zbiórki charytatywnej wejdzie w życie. Mamy dla Was kilka ważnych informacji!

Czy podatek od zbiórki charytatywnej będzie obowiązywał?

Zgodnie z ustawą podpisaną 20 kwietnia, podatek od zbiórki charytatywnej miał wejść w życie już 1 lipca. Wątpliwości dotyczące słuszności tych zmian doprowadziły do kolejnych modyfikacji. W dniu 17 kwietnia 2023 roku rząd zaproponował nowy pakiet zmian nazywany SLIM VAT 3. Pojawiają się w nim nowe limity kwot wolnych od podatku.

Co ważne, senat przyjął bez poprawek zmiany w zakresie opodatkowania spadków i darowizn. Warto zwrócić uwagę, że limity kwot wolnych od podatku pozostaną podwyższone zgodnie z tzw. ustawą regulacyjną. Jeżeli prezydent podpiszę pakiet SLIM VAT 3, wówczas zostanie zniesione ograniczenie dotyczące sumy darowizn pochodzących od wielu osób.

Dzięki temu organizatorzy zbiórek nie będą musieli sumować wpłat pochodzących od różnych osób oraz wpłacać podatku od nadwyżki ponad obowiązujące limity. Ostatecznie istnieje szansa, że nowe przepisy okażą się korzystniejsze dla beneficjentów zrzutek charytatywnych.

Podsumowanie: Opodatkowanie zbiórek charytatywnych – to musisz wiedzieć!

Oto najważniejsze informacje dotyczące podatku od zbiórek.

 • Podatek od zbiórek charytatywnych nie jest nowością. Obowiązywał dotychczas jako podatek od darowizn, który reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 roku (Dz. U. 1983 Nr 45 poz. 207). Oznacza to, że organizatorzy zbiórek musieli również do tej pory regulować zobowiązanie wobec urzędu skarbowego, jeżeli suma wpłat od jednej osoby przekroczyła w ciągu pięciu lat określoną kwotę.
 • Ustawa deregulacyjna podpisana 20 kwietnia przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada jednak dodatkowe limity dotyczące sumy wpłat od wielu osób w ciągu pięciu latach. Te zmiany mogą powodować znaczny wzrost wysokości podatku, który będą musieli opłacić organizatorzy.
 • Wśród pozytywnych modyfikacji pojawia się podwyższenie limitów dotyczących wysokości sumy wpłat pochodzących od jednego darczyńcy. Przykładowo kwota wolna od podatku dla darczyńców z III grupy podatkowej wynosiła dotychczas 5 722 zł w ciągu 5 lat. Po zmianach wzrośnie do 18 060 zł.
 • Przepisy z ustawy deregulacyjnej miały wejść w życie 1 lipca 2023 roku. Narastające kontrowersje wokół zasad opodatkowania zbiórek doprowadziły jednak do kolejnych zmian.
 • W dniu 17 kwietnia 2023 roku rząd zaproponował nowy pakiet zmian nazywany SLIM VAT 3. Zakłada on zniesienie limitów w przypadku danin od wielu osób, ale zachowanie podwyższonych kwot wolnych od podatku w przypadku wpłat od jednej osoby.
 • Pakiet SLIM VAT 3 został przyjęty przez senat. Jeżeli prezydent podpiszę ustawę, wówczas przepisy dotyczące opodatkowania zbiórek będą korzystniejsze dla organizatorów niż dotychczas obowiązujące regulacje.

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące zmian podatkowych, możesz poprosić o pomoc naszych specjalistów. Pobierając darmowy program Podatnik.info, zyskujesz możliwość zadania dowolnego pytania ekspertom z obszaru księgowości, finansów i prawa podatkowego. W okresie rozliczenia PIT pomożemy Ci w wypełnieniu odpowiedniego formularza. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, korzystając z tego bezpłatnego systemu Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od zakupu psa z hodowli – przepisy, które musisz znać!