Płatności bezgotówkowe zwiększają szanse na kredyt
http://sxc.hu/
Tax Care

Płatności bezgotówkowe zwiększają szanse na kredyt

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przedsiębiorcy mają obowiązek realizacji w formie bezgotówkowej transakcji o równowartości co najmniej 15 tys. euro. W Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020, przygotowanym przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, której patronuje prezes NBP, proponuje się, aby znacząco zmniejszyć ten limit, np. do 1 tys. euro. O sprawie pisze dziś Dziennik Gazeta Prawna, według którego pomysł ten ma duże szanse realizacji. W opinii autorów „Programu” obniżenie obowiązkowego limitu dla transakcji bezgotówkowych przyczyniłoby się do zwiększenia wolumenu takich transakcji, co w efekcie spowodowałoby ograniczenie szarej strefy. Autorzy zwracają też uwagę na obecny brak limitów w rozliczeniach z tytułu umów cywilno-prawnych, np. umów najmu, jak również transakcjach dokonywanych przez osoby fizyczne.

Nie odnosząc się do samej wysokości proponowanego limitu, warto zwrócić uwagę, że dla przedsiębiorców realizowanie transakcji w formie bezgotówkowej jest czynnikiem zwiększającym szanse na uzyskanie kredytu. – Rachunek firmowy, z wszystkimi operacjami, jakie zostały wykonane za jego pośrednictwem jest dla banku najlepszym źródłem informacji o sytuacji finansowej firmy – ocenia Rafał Jończyk, dyrektor departamentu zarządzania ryzykiem w Idea Banku. – Z historii operacji na rachunku bankowym wynika bowiem, jakie firma osiąga przychody i czy są one regularne, ilu ma kontrahentów, jakie ponosi koszty prowadzonej działalności, ale też czy terminowo płaci podatki i składki ZUS. A to są ważne czynniki, które bank bierze pod uwagę oceniając zdolność kredytową przedsiębiorcy – wyjaśnia.

Przedsiębiorcy rozliczający się w formie gotówkowej – np. ze względu na specyfikę branży – muszą liczyć się z tym, że ich dochody nie zostaną w całości uwzględnione w obliczanej przez bank zdolności kredytowej. Może to prowadzić nawet do sytuacji, w której bank odmówi kredytu.

Rozliczenia bezgotówkowe (w formie przelewu czy przy użyciu karty firmowej) mają szczególne znaczenie w przypadku ubiegania się o kredyt przez internet. A taka forma zaciągania zobowiązań w banku zyskuje coraz większą popularność. Z platformy do kredytów online Idea Banku, która działa od lutego ub.r., korzysta już 40 tys. przedsiębiorców.

Cały proces ubiegania się o kredyt za pośrednictwem tej platformy przebiega online, a jego istotą jest import danych z rachunku przedsiębiorcy w wybranym banku. Przedsiębiorca nie dostarcza do banku żadnych zaświadczeń o osiąganych dochodach (ani żadnych innych). Dokonując oceny zdolności kredytowej bank – przy użyciu specjalnego algorytmu, nie ma tu bezpośredniego udziału człowieka –opiera się przede wszystkim na informacjach płynących z rachunku bankowego. Kredytobiorca otrzymuje wiążącą informację o swojej zdolności kredytowej w czasie maksymalnie 3 minut. Pieniądze na konto może otrzymać jeszcze tego samego dnia.


Katarzyna Siwek
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Konta dla firm