Płace w górę tylko na chwilę, zatrudnienie bez zmian
http://sxc.hu/
BRE Bank

Płace w górę tylko na chwilę, zatrudnienie bez zmian

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Płace minimalnie wzrosły w przemyśle

Przyspieszenie w stosunku do poprzedniego miesiąca to przede wszystkim wynik pozytywnej różnicy dni roboczych (+2 r/r, w poprzednim miesiącu było to -2 r/r), która miała pozytywny wpływ na płace przede wszystkim w przemyśle. - Skala przyspieszenia nie jest jednak porażająca. Przyjmując poprzednie korelacje za bazę do porównań, obecna różnica w dniach roboczych powinna skutkować dynamiką płac w przedziale 3-4 proc., stąd nasza prognoza na poziomie 3,6 proc. Oznacza to, że trend płac nominalnych mógł ulec dalszemu obniżeniu w październiku – tłumaczy Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Bank.

Wskaźnik zatrudnienia bez zmian

W takich warunkach zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw stanowi pewnego rodzaju niespodziankę. Okazuje się, że w październiku utrzymało się ono na poziomie sprzed roku (konsensus rynkowy -0,1 proc., prognoza BRE oparta na trendach i wskaźnikach koniunktury w poszczególnych sekcjach na poziomie -0,2 proc.). Tym samym dynamika miesięczna wyniosła -0,1 proc. - mało, ale trend spadkowy został zachowany. Statystyki budzą jednak pewne wątpliwości. - Od dawna wiadomo, że poszczególne sekcje zatrudnienia publikowane przez GUS nie sumują się do całkowitego zatrudnienia. Istnieje pewnego rodzaju komponent nieobserwowalny, którego składu nie znamy – wyjaśnia Ernest Pytlarczyk. Zatrudnienie w poszczególnych sekcjach spada już trzeci miesiąc z rzędu, po 0,1 proc. r/r. Różnica ta jest natury cyklicznej i może się w kolejnych miesiącach rozszerzać.

Recesja na początku 2013 r. jest nieunikniona?

Dane nie będą stanowiły przyczynku dla jakiejkolwiek zmiany kursu RPP. - Nie wydaje się nam także, że falsyfikują scenariusz recesji w pierwszej połowie 2013 roku, która to jest naszym scenariuszem bazowym. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że przedsiębiorstwa – nie do końca przekonane o przyszłości i naturze spowolnienia – na razie w pełni korzystają z elastycznych form przejściowej redukcji kosztów zatrudnienia, wprowadzonych w 2009 roku wyjaśnia Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. – Postawienie tych samych przedsiębiorstw przed faktem dokonanym i dalszymi, szybkimi spadkami aktywności gospodarczej do końca roku może skutkować skokowym dostosowaniem poziomu zatrudnienia do nowych warunków rynkowych. Tym samym może się okazać, że obecne chomikowanie zatrudnienia nie zmniejszy prawdopodobieństwa recesji, tylko je zwiększy biorąc pod uwagę czas konieczności skokowego zatrudnienia przez przedsiębiorców. Trzymamy jednak rękę na pulsie i nie będziemy ignorować żadnych informacji napływających z gospodarki – dodaje analityk.  

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Refundacja kosztów zatrudnienia młodego pracownika