PIT przez Internet za 2017 w 2018 – jak ułatwić sobie...
www.creative-commons-images.com
Podatnik.Info

PIT przez Internet za 2017 w 2018 – jak ułatwić sobie życie?

Dlaczego warto załatwiać sprawy urzędowe przez Internet?

Z tradycyjnej formy załatwiania spraw urzędowych korzystają dzisiaj ludzie starsi, osoby pracujące lub mieszkające w pobliżu urzędu, w którym mogą pozałatwiać swoje sprawy oraz osoby, które muszą stawić się osobiście np. w celu dostarczenia dokumentów, wyjaśnienia itp. Jednak to kontakt z urzędem przez Internet staje się powoli normą i z każdym rokiem zyskuje na popularności. Dojazd do urzędu, stanie w kolejce i ewentualny powrót do placówki w celu uzupełnienia złożonych wcześniej dokumentów, wymaga dużo czasu i często pomocy kogoś z rodziny. Możliwość załatwienia sprawy na odległość jest też nieoceniona dla osób niepełnosprawnych, matek z małymi dziećmi oraz dla osób z małych miejscowości, które do najbliższego urzędu mają kilkanaście – kilkadziesiąt kilometrów.

Rozliczenie PIT przez Internet

Jedną z najbardziej popularnych spraw urzędowych załatwianych przez Internet jest roczne rozliczenie podatku. Rozliczenie PIT przez Internet to wygodny i przede wszystkim – bardzo bezpieczny sposób. Do wysyłania PIT- ów przez Internet przekonała się już ponad połowa Polaków. Możliwe jest to dzięki specjalnemu systemowi e-Deklaracje, który pozwala na bezpośrednie przesłanie gotowego formularza do wybranego Urzędu Skarbowego. Korzystanie z niego jest zupełnie bezpłatne.

Jak poprawnie rozliczyć PIT przez Internet

Niektórzy obawiają się, czy wysłane online rozliczenie nie będzie zawierać błędów. Na szczęście istnieją programy do PIT, które czuwają nad poprawnością wypełnianych deklaracji. Na bieżąco korygują one błędy takie jak nieprawidłowo wpisany PESEL czy nieuzupełnione pole. Automatycznie dokonują też obliczeń po wpisaniu kwot z PIT od pracodawcy. Dzięki nim ilość pomyłek, jakie można popełnić przy wypełnianiu formularza, spada do minimum. Osoby, które wypełniają swój PIT po raz pierwszy, również nie muszą się obawiać – nawet początkujący szybko wybiorą właściwy druk i załączniki dzięki wskazówkom programu.  Po wypełnieniu program nawiąże łączność z systemem e-Deklaracje i prześle PIT prosto do wskazanego urzędu. 

PIT przez internet – dlaczego warto

PIT przez Internet możemy wysłać w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Po nadaniu dokumentu otrzymamy tzw. UPO (urzędowe poświadczenie odbioru). Dokument ten jest automatycznie generowany i stanowi nasze potwierdzenie nadania korespondencji do urzędu. W praktyce oznacza to, że nawet osoby, które zostawią rozliczenie PIT na ostatnią chwilę, czyli 30 kwietnia wieczorem, będą w stanie dotrzymać urzędowego terminu. Rozliczenie PIT przez Internet trwa bowiem tylko kilkanaście minut. Mimo wszystko warto jednak zdecydować się na nie wcześniej – korzyścią dla osób przesyłających PIT online  jest to, że deklaracjami w formie elektronicznej urząd zajmuje się w pierwszej kolejności. Przekłada się to więc na szybszy zwrot podatku dla tych, którym się on należy. 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także