PIT 37 2018. Sprawdź, co możesz odliczyć od podatku
wikipedia.org
Podatnik.Info

PIT 37 2018. Sprawdź, co możesz odliczyć od podatku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać w tym roku?

Ulga prorodzinna

Tzw. ulga na dzieci to jedna z najpopularniejszych form odliczenia podatkowego w Polsce. W tym przypadku zasady korzystania z ulgi nie zmieniły się od zeszłego roku. Kto może z niej skorzystać? Przysługuje ona rodzicom, mieszkającym z dzieckiem opiekunom prawnym lub rodzicom zastępczym, którzy rozliczają się przez PIT-36 lub PIT-37. 2018 rok będzie kolejnym, w którym możemy uzyskać odliczenie za każde dziecko poniżej 18 roku życia lub dziecko niepełnosprawne.

Co ważne, jeśli dziecko kontynuuje naukę, ulgę prorodzinną można wykorzystać, dopóki nie ukończy ono 25 roku życia, a jego roczne dochody nie przekroczą 3098 zł. Ulga prorodzinna przysługuje małżonkom łącznie. Jej wysokość zależy od liczby posiadanych dzieci. W przypadku jednego i dwojga dzieci jest to 92,67 zł miesięcznie, trojga – dodatkowe 166,67 zł, czworga i więcej – kolejne 225 zł.

Ulga na internet

Z ulgi internetowej możemy skorzystać wyłącznie dwa razy – w dwóch następujących po sobie latach podatkowych, pod warunkiem, że wcześniej nie korzystaliśmy z takiego odliczenia. Do rozliczenia PIT i ulgi potrzebne będzie wypełnienie załącznika PIT-O. Maksymalne odliczenie wynosi 760 zł.

Co dokładnie wchodzi w skład odliczenia? Ulgę możemy uzyskać za wydatki związane z użytkowaniem internetu – niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystaliśmy oraz formy dostępu. Oznacza to, że ulga przysługuje np. za używanie internetu przez telefon komórkowy. Nie odliczymy natomiast wydatków za instalację czy modernizację sieci.

Ulga rehabilitacyjna

Od podatku możemy odliczyć również kwotę wydaną na cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Z ulgi mogą skorzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i te, na których utrzymaniu w poprzednim roku przebywała osoba niepełnosprawna.

Wydatki możliwe do odliczenia obejmują m.in.: adaptację i wyposażenie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opiekę pielęgniarską, zakup i naprawę sprzętu niezbędnego przy rehabilitacji. W przypadku tego odliczenia od 2018 roku zwiększa się limit pozwalający skorzystać z ulgi przez podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Limit od 2018 roku wynosi 10 080 zł.

 

Do kiedy rozliczyć PIT-37 za 2017 w 2018?

Jeżeli wypełnienie deklaracji podatkowej jeszcze przed nami, należy się spieszyć. Czas na jej złożenie mamy do 30 kwietnia 2018 r. Cały proces można przyspieszyć, decydując się na wypełnienie dokumentu online, wykorzystując program do wypełniania PITe-deklaracje. Program prowadzi nas przez wszystkie kroki wpisywania danych i samodzielnie przesyła deklarację do wybranego przez nas Urzędu Skarbowego. Jeżeli wszystkie dane są poprawne, otrzymujemy UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Gwarantuje ono, że dokument został dostarczony na czas i bezbłędnie wypełniony.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozlicz PIT-37 2018 online lub desktop - jak Ci wygodniej!