PIT-36L – rozliczenie fiskalne za 2018 przy użyciu...
pixabay.com
Podatnik.Info

PIT-36L – rozliczenie fiskalne za 2018 przy użyciu podatku liniowego

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Skala podatkowa a podatek liniowy

Przedsiębiorcy, którzy nie zgłosili chęci do rozliczenia się przy pomocy PIT-36L do 20 stycznia zakończonego roku podatkowego, rozliczają się według skali podatkowej, ustalonej na poziomie 18 lub 32 procent. Rozliczenie liniowe może być również wybrane w momencie rejestracji założonej działalności gospodarczej i uzupełnieniu wniosku CEIDG-1. Raz wybrany sposób rozliczenia obowiązuje przez cały rok podatkowy, a możliwość jej zmiany jest określony przez obowiązujące przepisy.

  

Jeżeli działalność gospodarcza zakładana jest po raz pierwszy w trakcie roku podatkowego, przedsiębiorca może wybrać rozliczanie przez deklarację PIT-36L już we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1. W innych przypadkach zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego nie jest możliwa, a termin na zmianę jest ściśle określony przez przepisy.

  

Podatek liniowy, niezależnie od osiąganych dochodów, zawsze wynosi 19%. Rozliczenie PIT-36L jest najkorzystniejsze dla osób o wysokich dochodach z prowadzonej działalności gospodarczej, dzięki czemu nie przekraczają oni progu dochodowego, od którego podatek wynosi 32%.

  

Ograniczenia deklaracji PIT-36L

Złożenie deklaracji PIT-36L wiąże się z brakiem możliwości ubiegania się o większość ulg i odliczeń podatkowych, dostępnych dla przedsiębiorców wypełniających PIT-36. Nie zostaje również uwzględniona kwota zmniejszająca podatek, jak ma to miejsce przy zastosowaniu skali podatkowej. Przedsiębiorca, który korzysta z PIT-36L nie będzie mógł rozliczyć podatku jako samotny rodzic wychowujący dziecko. Podobne obostrzenie dotyczy rozliczenia wspólnego z małżonkiem.

  

Liniowe rozliczenie działalności gospodarczej nie może być połączone z rozliczeniem umowy o pracę. Jeśli płatnik osiąga dochód z dwóch powyższych źródeł, musi on wypełnić dwa formularze (w tym przypadku PIT-36L i PIT-37).Wybierając podatek liniowy jako formę opodatkowania dochodów, podatnicy nie mogą również łączyć na zeznaniu rocznym innych źródeł przychodów, co oznacza, że jeżeli podatnik osiąga dochód z tytułu prowadzonej działalności oraz umowy o pracę, powinien rozliczyć je na dwóch oddzielnych formularzach, tj. działalność gospodarczą na zeznaniu rocznym PIT-36L, a dochody ze stosunku pracy na zeznaniu rocznym PIT-37.

  

Deklaracja PIT-36L umożliwia pomniejszenie przychodu o jego koszty uzyskania. Odliczyć od dochodu można również uiszczone składki na ubezpieczenie społeczne, a podatek pomniejszyć o składki z tytułu osiągania dochodów za granicą oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Deklaracja PIT-36L umożliwia również przekazanie 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

  

PIT-36L powinien być złożony do 30 kwietnia we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym. Całą deklarację, wraz z odpowiednimi ulgami, można uzupełnić za pomocą programu PIT, który zapewnia komfortowe i bezpieczne wypełnienie PIT przez internet.

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2020 − który PIT dla kogo?