Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

PIT 2019 - Rewolucja w Podatkach, zmiany w PIT od stycznia...
pixabay.com
mf.gov.pl

PIT 2019 - Rewolucja w Podatkach, zmiany w PIT od stycznia 2019

Dla niektórych podatników deklaracja PIT 2019 może wiązać się z istotnymi zmianami. Zgodnie z opracowywanym przez Ministerstwo Finansów rozwiązaniem, część Polaków, którzy nie korzystają z ulg podatkowych, zostanie  automatyczne rozliczona przez urząd skarbowy. 

Jak co roku, podatnicy będą mogli dokonać wyboru pomiędzy rozliczeniem papierowym, interaktywnym formularzem a skorzystaniem z programu PIT.

  

Wprowadzenie usługi Twój e-PIT

Za najbardziej istotną zmianę w rozliczeniu PIT 2019, uchodzi wdrożenie systemu Twój e-PIT. Zgodnie z jego założeniami, urząd skarbowy dokona rozliczenia za podatnika, lecz nie będzie on oferował możliwości dodatkowych odliczeń podatkowych. Na rozwiązaniu tym powinny skorzystać osoby, które nie deklarują odliczeń dotyczących m. in leków bądź łącza internetowego. Dla większości podatników nadal najlepiej rozliczyć się Programem PIT Pro. 

  

PIT 2019 będzie sprawdzianem skuteczności usługi Twój e-PIT. W przyszłym roku skorzystać z niego będą mogli wyłącznie płatnicy PIT-37 i PIT-38, którzy zdecydują się nie dokonywać zmian w zeznaniu podatkowym. Uruchomienie systemu dla płatników, prowadzących działalność gospodarczą jest przewidziane na 2020 rok.

  

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z możliwości samoczynnego rozliczenia przy pomocy nowej usługi, warto dowiedzieć się o aktualnych w obecnym roku ulgach. Wygenerowany bez udziału podatnika PIT 2019 nie będzie zawierał ulg (poza prorodzinną i rehabilitacyjną), co może przełożyć się na wyższe koszty podatku.

  

Terminy rozliczenia PIT 2019

Kluczowe daty w terminarzu rozliczeń PIT 2019 nie ulegają zmianie. W dalszym ciągu pracodawca ma udostępnić pracownikom niezależnie od rodzaju zależności (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło) PIT-11 do końca lutego. Swoją kopię PIT-11, wystawioną podatnikowi, musi otrzymać również urząd skarbowy. W przypadku fiskusa termin otrzymania dokumentu różni się w zależności od metody rozliczenia. Jeśli pracodawca wystawia mniej niż pięć e-deklaracji PIT i przekazuje je w formie papierowej, termin przekazania formularzy upływa 31 stycznia 2019 r. W przypadku większej ilości druków, przedsiębiorca jest zobowiązany do rozliczenia przy pomocy internetu, a termin przesłania PIT wydłuża się do 28 lutego 2019 r.

  

W 2019 roku, termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych Polaków nie ulegnie zmianie. Po otrzymaniu od swego pracodawcy PIT-11, podatnik rozlicza swój PIT-37 do 31 kwietnia 2019 r. PIT 2019 do tego dnia muszą rozliczyć również przedsiębiorcy, którzy rozliczają swoją działalność gospodarczą przy wykorzystaniu skali podatkowej (PIT-36) oraz przy użyciu podatku liniowego (PIT-36L).

  

Rozliczenia PIT 2019 nie warto jednak zostawiać na ostatnią chwilę. Jednakże, jeśli taka sytuacja nastąpi, formularz otrzymany od pracodawcy można błyskawicznie rozliczyć przy użyciu programu PIT. Aplikacja ta pomoże zarówno w wyliczeniu kwot należnych fiskusowi, jak również w poprawnym uzupełnieniu wymaganych danych, także tych wymaganych w załącznikach. Dzięki temu rozliczenia PIT przez internet nie muszą już być stresujące! 

  

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro lub online w 5 minut! <<<

Loading Comments