PIT 2019 - Planowane zmiany w ryczałcie od osób...
FreeImages
Podatnik.Info

PIT 2019 - Planowane zmiany w ryczałcie od osób fizycznych w 2019 roku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Nowe przepisy dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2019

Osoby prowadzące własne firmy mogą spodziewać się licznych zmian w prawie ryczałtowym, takich jak:

  1. Zmiana terminu wyboru formy opodatkowania – oświadczenie o zmianie sposobu opodatkowania będzie można składać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął swój pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jeśli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu, to oświadczenie należy złożyć do końca roku podatkowego.

  2. Możliwość opłaty ryczałtu kwartalnie – opcja ta będzie dostępna dla podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli przychodu o wysokości 25.000 euro. O tej formie opodatkowania należy zdecydować w zeznaniu podatkowym, składanym za dany rok podatkowy.

  3. Zawieszenie działalności – podatnicy, którzy zechcą zawiesić działalność gospodarczą, będą mieli obowiązek poinformowania o tym fakcie organu podatkowego w zeznaniu za rok, w którym DG była zawieszona.

  4. Aktualizacja rachunku bankowego – będzie można umieścić ją w zeznaniu podatkowym.

  5. Likwidacja karty przychodów – przedsiębiorcy zatrudniający pracowników nie będą musieli prowadzić dla nich karty przychodów.

  6. Likwidacja spisu z natury – przedsiębiorcy nie będą musieli sporządzać spisu z natury. W przypadku likwidacji firmy sporządzany będzie wykaz składników majątku przedsiębiorstwa.

  7. Likwidacja ewidencji wyposażenia – ryczałtowcy nie będą więcej musieli prowadzić ewidencji wyposażenia.

 

Rozlicz PIT – 2019 to rok, w którym zdecydowanie warto zapoznać się z najnowszymi przepisami ze względu na sporą liczbę zmian.

 

Najem prywatny – lista najważniejszych zmian w PIT 2019

Osoby fizyczne rozliczające się w formie ryczałtu od przychodów z najmu muszą pamiętać o zmianach w prawie podatkowym, takich jak:

  1. Likwidacja ewidencji przychodów – osoby płacące ryczałt od najmu prywatnego nie będą musiały prowadzić ewidencji przychodów.

  2. Oświadczenie o opodatkowaniu wpływów z najmu przez jednego z małżonków – oświadczenie jednego z małżonków należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym. Oświadczenie może być podpisane przez jednego z małżonków.

  3. Wybór opodatkowania ryczałtem – można go dokonać poprzez oświadczenie podatnika złożone do organu podatkowego lub wysłanie pierwszej wpłaty ryczałtowej.

 

Rozlicz PIT – 2019 rokiem zmian w rozliczeniach z fiskusem

Nie masz wystarczającej wiedzy by poprawnie wypełnić formularz podatkowy? Rozlicz PIT – 2019 przez Program PIT PRO, który pokieruje Cię przez poszczególne etapy uzupełniania deklaracji podatkowej. Następnie aplikacja sprawdzi poprawność naniesionych danych, a zeznanie zostanie wysłane do urzędu skarbowego, szybko, sprawnie i bezpiecznie.

 

Jak rozliczyć PIT-36 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT przez internet za 2018 - jak złożyć PIT 2019?