
Rząd podejmuje takie działania we wspieraniu rynku pracy, aby zachęcić młodych ludzi do pozostania w ojczyźnie, a w dalszej perspektywie do zmniejszenia atrakcyjności wyjazdów zarobkowych jako strategii życiowej naszych rodaków.
W tym celu 14 marca 2014 r. przeprowadzono nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja. W jej ramach urzędy pracy mają być premiowane za osiągnięte efekty. Wprowadzone zmiany mają szczególnie chronić osoby najbardziej zagrożone bezrobociem, czyli osoby młode do 30. roku życia, osoby po 50. roku życia, a także bezrobotnych rodziców lub opiekunów osób zależnych.
Oczywiście Polska jako członek UE, nie zamierza używać metod mogących bezpośrednio ograniczać liczbę wyjazdów zagranicznych swoich obywateli, tak aby nie naruszać zasady swobodnego przepływu osób. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 26852.
Zgodnie z powyższą ustawą z myślą o młodych ludziach, którzy najczęściej decydują się na emigrację zarobkową, wprowadzono dwie zmiany mające zachęcić firmy do zatrudniania tego typu pracowników. Pierwszą z nich jest ułatwienie zdobycia stażu zawodowego, dzięki refundacji składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30. roku życia, którzy podejmują pierwszą pracę.
Z kolei druga zmiana zwalnia pracodawców, zatrudniających skierowanych przez urząd pracy bezrobotnych do 30. roku życia, z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tych pracowników.
MPiPS zamierza również przeprowadzić pilotażowy program „Twoja kariera - Twój wybór”. W jego ramach bezrobotni w wieku do 30 lat będą mogli otrzymać bony, którymi urzędy pracy pokryją koszty aktywizacji zawodowej tego typu osób. Wyróżniono 4 rodzaje bonów: