
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
- To wierni powinni dysponować swoimi pieniędzmi na rzecz danego kościoła, a nie ogół podatników - powiedział premier Donald Tusk. Szef rządu odniósł się do spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Premier podkreślił, że likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest "próbą dokuczania finansowego i politycznego Kościołowi".
- Chcemy tylko, aby były spełnione elementarne wymogi sprawiedliwości społecznej wtedy, kiedy staramy się budować czy poprawiać system emerytalny - zaznaczył. Szef rządu dodał, że nie powinno być grup, które państwo traktuje bardziej szczodrze, czy wyręcza z obowiązku gromadzenia środków na własną emeryturę.
Na czwartkowym spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski minister Boni przedstawił m.in. propozycje rządu w sprawie usamodzielnienia płatności składek duchownych za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zgodnie z propozycją kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe.
Rząd w projekcie zaproponował również możliwość przeznaczania przez obywateli 0,3 proc. należnego podatku rocznego na realizację misji kościołów i związków wyznaniowych. Według szacunków suma przekazywanego przez obywateli podatku rocznego może osiągnąć kwotę ok. 100 mln zł rocznie, co odpowiada dotychczasowym wydatkom państwa na te cele. System ten może zacząć funkcjonować od początku 2013 roku. Jednocześnie Fundusz Kościelny przestałby istnieć.
Źródło: Centrum Informacyjne Rządu